Naujienos

2019 m. kovas mėn. 28 d., Ketvirtadienis

Algimantas Bučys apie Lietuvos karalius ir karalystę

Kovo 28 d. G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje pristatyta Algimanto Bučio knyga „Lietuvių karaliai ir Lietuvos karalystė de facto ir de jure viduramžių Europoje". Vakarą vedė ir knygos ištraukas skaitė aktorius Gediminas Storpirštis.

Kodėl po karaliaus Mindaugo mirties Lietuvos karalystę vadiname kunigaikštyste? Ką viduramžiais reiškė karaliaus ir karalystės titulai? Kaip reikėtų vadinti senosios Lietuvos valdovus ir kodėl mūsų šalies istorikai vengia įvardinti juos karaliais? Kritiškai vertindamas istoriografiją ir remdamasis šaltiniais, literatūrologas A. Bučys knygoje „Lietuvių karaliai ir Lietuvos karalystė de facto ir de jure viduramžių Europoje" siekia atstatyti tikruosius senosios Lietuvos valdovų titulus.

2016 m., autoriaus teigimu, tyliai buvo paminėta sukaktis – suėjo 700 metų, kai į Lietuvos sostą sėdo karalius Gediminas. Tada jam kilo mintis ištirti, kaip ir kodėl to meto korespondencijoje ir kituose šaltiniuose vartotas karaliaus terminas šiuolaikiniuose tyrimuose tapo kunigaikščio titulu. Literatūrologas teigia, kad Mindaugas visuose laiškuose ir privilegijose vadinamas karaliumi dar iki krikšto. Taip pat ir jo įpėdiniai, niekada netapę krikščionimis, kronikose ir dokumentuose taip pat vadinami Lietuvos karaliais. Pats Gediminas pats save vadina karaliumi, taip įvardinamas ir vokiečių bei Romos šaltiniuose.

Autorius tikisi, kad knyga „Lietuvių karaliai ir Lietuvos karalystė de facto ir de jure viduramžių Europoje“ padės iš naujo permąstyti Lietuvos istorinį pasakojimą ir kitaip įvertinti Gediminaičių dinastiją bei jos palikimą.

Knygos autorius A. Bučys – rašytojas ir literatūrologas, literatūros kritikas. Šalia mokslinių veikalų, A. Bučys yra parašęs keletą poezijos rinkinių ir romanų. 2010 m. jam paskirta Vyriausybės kultūros ir meno premija už knygas „Barbarai vice versa klasikai" ir „Seniausioji lietuvių literatūra".

Povilas Urbšys kalbėjo: „Žiūrint į Jus, gerbiamas autoriau, galvoje iškyla vienas žodis „misija“. Verčiant iš lotynų kalbos jis reikštų „pavedimas“. Kai mes tampame Lietuvos vaikais, mums pavedama Lietuva. Ne visi mes tą pavedimą priimame, bet Jūs dalyvaujate toje šventoje misijoje. Ačiū Jums“.

2019 m. kovas mėn. 28 d., Ketvirtadienis

VRK panaikino mandatus 15-ai į naujas savivaldybių tarybas išrinktų politikų

Povilas Urbšys

Į naujas savivaldybių tarybas išrinkti politikai jau atsisako mandatų. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį panaikino mandatus 15-ai į savivaldybių tarybas išrinktų kandidatų jų pačių prašymu.

Komisija taip pat pripažino įgaliojimus žemiau sąrašuose likusiems kandidatams. VRK Rinkimų organizavimo skyriaus vedėja Reda Daniškevičiūtė sakė, kad trys politikai mandatų atsisakė dėl asmeninių priežasčių, o likę – dėl su tarybos nario postu nesuderinamų pareigų.

Naujų pareigų savivaldoje atsisakė trys Seimo nariai: Povilas Urbšys, Kęstutis Mažeika ir Valerijus Simulikas.

Skaitykite: https://www.delfi.lt

Nuotr. K. Čachovskij

2019 m. kovas mėn. 27 d., Trečiadienis

Lenkijos politikus sudomino atliekų tvarkymas Alytaus rajone

Alytaus regionas yra vienas iš lyderių, organizuojant komunalinių atliekų tvarkymo sistemą. Alytaus rajono savivaldybė – viena geriausiai šalyje rūšiuojančių savivaldybių. Pasisemti patirties ir sužinoti daugiau apie atliekų tvarkymo sistemos ypatumus Alytaus rajone ir regione į rajono savivaldybę atvyko Lenkijos ir Lietuvos parlamentarų delegacijos.

Svečius iš Lenkijos Respublikos Seimo vietos savivaldos ir regioninės politikos bei Lietuvos Respublikos Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetų priėmė Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas.

„Buvau vienas iš bendros regioninės atliekų tvarkymo sistemos kūrimo pradininkų. Prisimenu ilgą nueitą kelią, ypač kada reikėjo žmones įtikinti, jog už komunalines atliekas reikės mokėti. Kaimo gyventojai sakydavo, kad jokių šiukšlių neturi. Bet miškuose jų buvo pilna, o nelegalūs sąvartynai buvo skaičiuojami dešimtimis“, – apie nelengvą komunalinių atliekų sistemos kūrimo pradžią kalbėjo A. Vrubliauskas.

Alytaus regione atliekų tvarkymo sistemą svečiams pristatė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas. Pasak jo, be regiono savivaldybių palaikymo ir darnaus veikimo, komunalinių atliekų tvarkymas neįmanomas.

Atliekų tvarkymo sistema domėjosi Lenkijos parlamento vietos savivaldos ir regioninės politikos komiteto pirmininko pavaduotojai Jacek Protas, Grzegorz Woźniak,  Subkomiteto pirmininkė Anna Kwiecień, Komiteto biuro vadovas Slawomir Jakubczak, taip pat Lietuvos Respublikos Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkė Guoda Burokienė, nariai: Algis Strelčiūnas, Ričardas Juška, Vanda Kravčionok, Kęstutis Masiulis, Zenonas Streikus, Povilas Urbšys.  

Skaitykite:https://alytusplius.lt

2019 m. kovas mėn. 27 d., Trečiadienis

...

beautiful-blooming-blossom-443420.jpg

  Mieli Teatro žmonės,

 

Teatras – kūrybos stebuklas,

Kuris kasdienę rutiną paverčia nepakartojamu ritualu.

Ačiū Jums už tai!

 

 

2019 m. kovas mėn. 26 d., Antradienis

Konferencija ,,Žmonių santykių skatinimo svarba“

kolegija.pngKovo 26 d. Panevėžio kolegijoje vyko mokslinė-praktinė konferencija ,,Žmonių santykių skatinimo svarba“, skirta tarptautinei socialinio darbo dienai paminėti.

Povilo Urbšio padėjėja Seimo nario vardu pasveikino konferencijos dalyvius ir pasidžiaugė, kad pasirinkta mums visiems svarbi žmogiškųjų santykių tema.

„Lietuvoje šiuo metu viešintis Butano Karalystės švietimo ministras kalbėjo, kad Butano Karalystė yra vienintelė pasaulyje valstybė, kuri savo išsivystymą ir pažangą matuoja ne BVP, o nacionaliniu laimės indeksu. Tvirtinama, jog butaniečiai – vieni laimingiausių pasaulyje. Laimės indeksą be abejo sudaro BVP, bet dar labai svarbią vietą čia užima meilė vietai, kurioje gyveni ir žmonių santykiai. O santykiai tai yra galvojimas ką Aš galiu duoti arba kaip pasitarnauti kitam“, - kalbėjo Seimo nario padėjėja ir palinkėjo konstruktyvaus bei rezultatyvaus darbo.

2019 m. kovas mėn. 26 d., Antradienis

Susitikimas su Lenkijos Seimo Vietos savivaldos ir regioninės politikos komiteto narių delegacija

54729194_10219078883069378_7382348294132858880_n.jpgŠiandien Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto nariai susitiko su Lenkijos Seimo Vietos savivaldos ir regioninės politikos komiteto narių delegacija.  Susitikimo metu aptarti Lietuvoje vykusių savivaldybių tarybų ir tiesioginių merų rinkimų rezultatai, vietos savivaldos ir regioninės plėtros politikos formavimo ir įgyvendinimo Lietuvoje aktualijos, „Brexit“ procesas, ES sanglaudos politika, Daugiametė finansinė perspektyva po 2020 metų.

Vizito programoje taip pat numatyti susitikimai Lietuvos savivaldybių asociacijoje, išvyka į Alytaus rajono savivaldybę.


Seimo kanceliarijos (aut. Dž. G. Barysaitė) nuotr.  

2019 m. kovas mėn. 26 d., Antradienis

Vaiko teisių apsauga liko nepakitusi: opozicija balsavimą blokavo

392057-97048-1287x836.jpgSeimas antradienį turėjo nuspręsti dėl Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo, tačiau balsavimas atidėtas. Balsavime nesiregistravo dalis opozicijos atstovų, tad nebuvo kvorumo.

Iš viso balsavo 67 Seimo nariai. Balsavime nedalyvavo Liberalų sąjūdžio, Lietuvos socialdemokratų frakcijų nariai, dalyvavo tik 2 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai.

Už įstatymą pasisakė 40 „valstiečių“, 9 socialdemokratų darbo partijos atstovai, 5 Mišrios Seimo narių grupės nariai, 5 „tvarkiečiai“, 5 lenkų rinkimų akcijos nariai. Iš konservatorių įstatymui pritarė Rimantas Jonas Dagys ir Paulius Saudargas.

Povilas Urbšys kalbėjo, kad būtent toks įstatymas prisidės prie šeimos stiprinimo.

Skaitykite: https://www.lrt.lt/

2019 m. kovas mėn. 26 d., Antradienis

K. Donelaitis prakalbintas prancūziškai

Don.pngKovo 25 d. G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje vyko K. Donelaičio poemos „Metai“ vertimo į prancūzų kalbą pristatymas.

Viena iš 112-us metus gyvuojančio J. Masiulio knygyno valdytojų, aktorė, Prancūzijos garbės ordino legionierė K. Masiulytė-Paliulienė tęsia senelio darbą ieškodama naujų kelių lietuviškiems leidiniams. Neseniai dienos šviesą išvydo diptikas James Thomson et Kristijonas Donelaitis „Les Saisons“. Į knygą nugulė dviejų ryškių XVIII a. autorių – anglų ir lietuvių klasikų – kūriniai vienodu pavadinimu „Metų laikai“. Diptiką, kurį vertė ir kritikos apžvalgą parašė Laurent Folliot, Karolina Masiulytė-Paliulienė bei Nijolė Vaičiulėnaitė-Kašelionienė, 2019 metų pradžioje pristatė prestižinė Prancūzijos leidykla „Classiques Garnier“.

Povilas Urbšys pasveikino aktorę, vertėją ir bičiulę Karoliną Masiulytę Paliulienę įveikus nepaprastai sudėtingą užduotį prakalbinant K. Donelaitį prancūziškai įteikdamas jai puokštę gėlių.

Skaitykite: https://naujienos.alfa.lt

2019 m. kovas mėn. 26 d., Antradienis

Teismas nagrinės ir R.Račkausko kelią į rinkimus

Prokurorai pagaliau teismui perdavė sunkiais ir apysunkiais korupciniais nusikaltimais įtariamo, tačiau antrąkart į Panevėžio mero postą išrinkto Ryčio Račkausko bylą teismui. Joje gali aiškėti ir tai, kaip už valdiškus pinigus miesto vadovas galėjo būti pamokytas, kaip nusitiesti kelią į rinkėjų protus.

Penktadienį R.Račkauskas vėl kaip meras po 9 mėnesių grįžo į savivaldybę, bet užvakar Panevėžio apygardos prokuratūra perdavė pirmąją, mažesnę, R.Račkausko bylą Panevėžio apygardos teismui.

Kartu su meru artimiausiu metu teisiamųjų suole atsidurs jo patarėja Gintarė Maskoliūnienė ir viešųjų ryšių srities darbuotojas vilnietis.

Ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje pareigūnai nepatvirtino, tačiau ir nepaneigė, kad trečias įtariamasis yra įmonės „Lukrecijos reklama“ vadovas Marius Vaupšas.

Prieš teismą stosiantys visi trys kaltinamieji įtariami piktnaudžiavimu. Tai – sunkus nusikaltimas.

Ketvirtadienį P.Urbšys priminė, kad specialieji agentai domėtis R.Račkausku pradėjo praėjusių metų pradžioje, dar gerokai iki tol, kol tarp jųdviejų kilo nesutarimai.

P.Urbšys prisiminė tai, kas susiję su teismui atiduota pirmąja R.Račkausko byla. Kai išsiskyrė jų abiejų požiūriai dėl darbo savivaldybėje ir jos vertinimo, buvę nuspręsta atlikti gyventojų apklausą.

„Kad galėtume žinoti, kaip išties yra, o ne kaip mes asmeniškai manome. Meras man teigdavo, kad viskas gerai, tačiau priėmimuose žmonės kalbėdavo visai ką kita“, – sakė P.Urbšys. 

Skaitykite: http://panskliautas.lt/

D.Krasausko nuotr.

2019 m. kovas mėn. 25 d., Pirmadienis

Seimas svarstys siūlymą Konstitucijoje įtvirtinti tarėjų institutą

pp.jpg

Kovo 21 d. Seimas bendru sutarimu nusprendė pradėti Konstitucijos 48 ir 109 straipsnių svarstymo procedūrą (projektas Nr. XIIIP-3273), pagrindiniame šalies dokumente įtvirtinant tarėjų institutą. Bal­sa­vo 91 Sei­mo na­rys: už – 75, prieš – 3, su­si­lai­kė 13.

Konstitucijos 109 straipsnyje siūloma nustatyti, kad įstatymo nustatytais atvejais ir tvarka kartu su teisėjais bylas nagrinėja ir sprendimus priima ir piliečiai, davę tarėjo priesaiką.

Konstitucijos 48 straipsnyje siūloma nustatyti, kad piliečių veikla vykdant tarėjų pareigas nelaikoma priverčiamuoju darbu. Ši nuostata sudarys teisines prielaidas kviesti visuomenės atstovus atlikti tarėjo pareigas ir užkirs kelią galimiems ginčams, ar tokios pilietinės pareigos atlikimas nelaikytinas priverčiamuoju darbu.

Seimo narys Povilas Urbšys pasisakė už. Seimo narys teigė, kad dar 2016 me­tais pri­im­ta­me Sei­mo nu­ta­ri­me „Dėl Vi­suo­me­ni­nių tei­sė­jų ins­ti­tu­to teis­muo­se kon­cep­ci­jos pa­tvir­ti­ni­mo“ yra to­kie tei­gi­niai: pi­lie­čių pa­si­ti­kė­ji­mo ir pa­si­ten­ki­ni­mo val­džia sie­ki­mas – bū­ti­nas de­mo­kra­tijos atri­bu­tas. Jei­gu ši­tas tiks­las nė­ra įgy­ven­di­na­mas, bū­ti­na im­tis ins­ti­tu­ci­nių ar­ba pro­ce­dū­ri­nių re­for­mų ar ki­tų adek­va­čių prie­mo­nių. Vie­na iš prie­mo­nių, ku­ria sie­kia­ma di­din­ti vi­suo­me­nės pa­si­ti­kė­ji­mą teis­mų veik­la, ir bū­tų ta­rė­jų ins­ti­tu­to teis­muo­se įdie­gi­mas.

Išsamų P. Urbšio komentarą ir M. Majausko atsakymą prieš žiūrėkite čia

<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sekantis > Pabaiga >>
Puslapis 6 iš 290