Naujienos

2019 m. Spalis mėn. 07 d., Pirmadienis

Kiek turime patriotų, paaiškėtų grėsmės valandą

kariai.jpg

Šiemet tarnauti kariuomenėje neatvyko apie 7 tūkst. šauktinių. Ar tai galima traktuoti, kad jaunimas vengia atlikti pareigą Tėvynei ir tampa mažiau patriotiškas?

Apie tai prie ŽALGIRIO NACIONALINIO PASIPRIEŠINIMO JUDĖJIMO apskritojo stalo diskutavo Seimo narys Povilas URBŠYS, brigados generolas Algis VAIČELIŪNAS, filosofas Vytautas RUBAVIČUS. Diskusiją vedė žalgirietis Gediminas JAKAVONIS.

G.JAKAVONIS:Šiandien kalbėsime tautine-patriotine tema - apie mūsų krašto gynybą. Atrodytų, kad viskas yra gerai, perkame „boxerius“ ir dar numatę pirkti kitos karinės technikos, tačiau kyla klausimas, ar turėsime žmonių, kurie vairuos tuos „boxerius“. Apie 7 tūkst. šauktinių dėl vienokių ar kitokių priežasčių neatvyko į kariuomenę. Prisiminkime 1991 m. pabaigą ir 1992 m. pradžią: tada gyvenome lyg ir karo sąlygomis, o ateidavo tiek šauktinių, kiek gal ir nereikėdavo. Kas vis dėlto atsitiko?

P.URBŠYS: Kad galėtumėm atsakyti, kas vyksta, gal reikėtų pradėti nuo to, kaip mes visa tai vertiname. Vieniems tai atrodo problema, o kai pasiklausai Krašto apsaugos atstovų aiškinimų, jie teigia, kad viskas yra gerai ir problemos nemato. Oficialiais duomenimis, 2019 m. buvo daugiau nei 7 tūkst. žmonių, vengiančių vykdyti šaukimo procedūras ir karo prievoles bei komplektavimo tarnybos nurodymus. Pateikiamas skaičius, kad šiemet 6,8 tūkst. šauktinių buvo surašyti administraciniai protokolai, o surašymo pagrindas - dalis šaukiamų jaunuolių svetainėje karys.lt į sistemą netinkamai suvedė savo duomenis. Sovietiniais laikais buvo, sakyčiau, didesnė pagarba: būdavo siunčiami šaukimai, kuriuos reikėdavo pasirašyti ir jei nurodytą dieną tu neatvykdavai į nurodytą komisariatą, tik tuomet prasidėdavo persekiojimas. Nepriklausomoje Lietuvoje, pasirodo, tu gali užsitraukti administracinį persekiojimą, jeigu nepasižiūrėjai į svetainę. Grįžkime prie to skaičiaus, tų asmenų, kurie nepasižiūrėjo į svetainę ar neteisingai įvedė savo duomenis. 3,6 tūkst. yra karo prievolininkai, įtraukti į ieškomų, neatpažintų ir nežinomų asmenų žinybinį registrą. 3,9 tūkst. šauktinių daro administracinius nusižengimus ir tikėtina, kad jie bus baudžiami administracine tvarka. Čia yra tie, kurie vengia atlikti karinę prievolę. Sutinku, įstatymas yra netobulas, kad privalomų šauktinių amžius yra nuo 19 metų iki 26 metų. Krašto apsaugos ministerija pati inicijuoja šauktinių amžiaus susiaurinimą iki 23 metų, aš teikiau pasiūlymą dėl 21 metų. Galbūt situacija šiek tiek bus geresnė. Man atrodo, viena iš pagrindinių priežasčių yra tai, kad šitas nenoras tarnauti valstybei parodo piliečio ir valstybės susvetimėjimą.

Agresijos prieš Ukrainą metu buvo patriotizmo banga, atėjo 52 proc., kurie tarnauja iš pašaukimo ginti Tėvynę. Dabar 45 proc. ateina išbandyti savęs, o ateinančių apginti šeimą ir Tėvynę yra tik 40 proc. Vadinasi, didesnė dalis ateina dėl karjeros ar įgyti naujų įgūdžių ir patyrimų. Bet mes turime žinoti vieną dalyką, kad visuomenės pasipriešinimo jėga glūdi ne kur kitur, o jos dvasioje. Mes galime turėti naujausias technologijas, tačiau tai yra ne esmė. Paimkime Afganistaną, kur metami milijardai. Ten faktiškai yra viduramžiai. Tačiau jų dvasios susitelkimas yra toks didelis, kad nei viena valstybė, nei Sovietų Sąjunga, nei vakarietiška karinė aviacija negali nugalėti tos etninės grupės.

Skaitykite: http://www.respublika.lt/lt/naujienos/

2019 m. Spalis mėn. 06 d., Sekmadienis

KT pirmininkas suabejojo Konstitucija

S.Zumbio.jpgParlamentarų rinkimai vienmandatėse apygardose sunkiai dera su konstitucine logika. Tokį teiginį viešai išreiškė Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas ir iškart sulaukė kritikos iš parlamento. Tiesa, kol kas tik iš Lietuvos Seimo, tačiau, matyt, KT pirmininkas išgarsės visame pasaulyje, mat į Vilnių padiskutuoti apie demokratiją suvažiavo konstitucinių teismų teisėjai iš kone 90-ies šalių.

Vilniuje penktadienį prasidėjo šeštadienį pasibaigsiantis XXII tarptautinis Europos ir lyginamosios konstitucinės teisės kongresas „Demokratijos samprata ir konstitucinė justicija“ kuriame dalyvauja beveik devyniasdešimt konstitucinių teismų teisėjų ir konstitucinės teisės mokslininkų iš užsienio šalių. Lietuvos KT pirmininkas D.Žalimas dar renginio išvakarėse viešai suabejojo ne tik Lietuvos, bet ir daugumos valstybių, kuriose dalis parlamentarų renkami vienmandatėse apygardose, konstitucine logika.

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narys Povilas Urbšys sako, kad D.Žalimas užsimojo reformuoti esą netobulas rinkimų sistemas ne tik Lietuvoje, bet ir visose valstybėse, mat tokią mintį išreikš konstitucinių teismų suvažiavime.

„Įdomu tai, kad D.Žalimas imasi, jo žodžiais tariant, Seimo narius vaduoti iš įkaitų statuso. Mat sako, kad vienmandatėse apygardose išrinkti Seimo nariai susiduria su priešprieša tarp konstitucinės parlamentaro priedermės atstovauti visai Tautai ir būtinybės ginti teritorinių bendruomenių ar apygardos rinkėjų interesus. Kone pusė Seimo narių esą susiduria su rizika pažeisti priesaiką, kai, pavyzdžiui, tvirtinant biudžetą teikia siūlymus ar yra prašomi tarpininkauti dėl finansavimo jų apygardoje esantiems objektams skyrimo ar padidinimo. Kitaip tariant, vienmandatininkai nesiderina su D.Žalimo konstitucine logika. Tačiau viena didžiausių Lietuvos problemų yra pasitikėjimo valstybe ir valdžia stoka. Žmogus jaučiasi svetimas šitoje valstybėje. O pakeitus rinkimų sistemą ir Seimo narius renkant tik pagal sąrašus pasitikėjimas valdžia dar labiau sumažėtų“, - įsitikinęs P.Urbšys.

Skaitykite: http://www.respublika.lt/lt/

S.Žumbio nuotr.

2019 m. Spalis mėn. 04 d., Penktadienis

...

Mokytoju_diena.jpg

2019 m. Spalis mėn. 04 d., Penktadienis

Pasveikinti Metų mokytojai

Spalio 4 d. Panevėžio Bendruomenių rūmuose iškilmingai paminėta Tarptautinė mokytojų diena. Šventinę nuotaiką kūrė ir renginį vedė J.Miltinio gimnazijos mokiniai, kurie aktoriniais gebėjimais šventės dalyvius nukėlė į mokyklą, priminė smagias mokytojų ir mokinių bendravimo akimirkas, susidarančias smagias situacijas. 

Minėjime pasveikinti mokytojai ir įteiktos Metų mokytojo premijos. Už veiklos rezultatus, siekiant ugdymo kokybės ir skatinant kūrybinę veiklą, 1000 Eur premija apdovanoti „Vilties“ progimnazijos šokių mokytojas Ričardas Bakanauskas, Regos centro „Linelis“ priešmokyklinio ugdymo pedagogė Danutė Kalinauskaitė ir A. Lipniūno progimnazijos pradinio ugdymo ir anglų kalbos mokytoja Vaida Kielienė.

Šventės dalyvius pasveikinti pakviestas Panevėžio Kristaus Karaliaus katedros klebonas Eugenijus Troickis mokytojus prilygino misionieriams, kurie moko ir dalinasi išmintimi. Jam antrino ir Povilas Urbšys, kuris sakė, jog mokytojai dalinasi ne tik žiniomis, moko vertybių, bet kartu yra ir sėjikai, kurie sėja gerumo sėklas. 

Seimo narys už nuoširdų atsidavimą darbui įteikė padėkas Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijos istorijos mokytojai metodininkei Rasai Ambraškienei, lopšelio-darželio ,,Puriena“ ikimokyklinio ugdymo mokytojai metodininkei Daliai Staniūnienei ir Panevėžio lopšelio-darželio ,,Voveraitė“ vyresniajai ikimokyklinio ugdymo mokytojai Genovaitei Sutkienei.

G.Kartano nuotr.

2019 m. Spalis mėn. 03 d., Ketvirtadienis

Pagerbti mokytojai senjorai

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „gėlės“Spalio 3 d. Panevėžio 5-osios gimnazijos salėje vyko iškilmingas mokytojų senjorų pagerbimas. Mokyklos direktorė Daiva Dapšauskienė džiaugėsi, kad tęsiama ši graži tradicija.

Pagerbti pabaigusius savo pedagoginę karjerą mokytojus 2015 m. sumanė Panevėžio pedagogų švietimo centro darbuotojai. Kasmet šventė rengiama vis kitoje mokykloje. Mokytojai senjorai susitinka buvusius bendradarbius, klausosi vaikų koncerto, pabūna gražioje bendraminčių bendrystėje.

Povilas Urbšys sveikino susirinkusius senjorus su švente: „Jūs esate tie, kurie buvote dėmesingi savo mokiniams, atlaidūs jų klaidoms ir išugdėte tai, ką mes vadiname Lietuvos ateitimi. Ačiū Jums.“ Baigdamas Seimo narys perdavė padėką ir suvenyrą istorikui, mokytojui ekspertui Juozui Brazauskui.

2019 m. Spalis mėn. 02 d., Trečiadienis

Trečiojo amžiaus universiteto Panevėžio fakultetas pradeda mokslo metus

tau.pngSpalio 2 d. Trečiojo amžiaus universiteto Panevėžio fakultetas iškilmingai pradėjo naujuosius mokslo metus.

Rektorė Zita Kazlauskienė, sveikindama gausiai susirinkusius senjorus, džiaugėsi, kad lankytojų skaičius per keturis metus išaugo kone 20 kartų.

Universiteto Panevėžio fakultete veikia istorijos, krašto ir pasaulio pažinimo, dvasinio tobulėjimo, užsienio (anglų, vokiečių, lenkų ir prancūzų) kalbų, kompiuterinio raštingumo, menų fakultetai ir Dainos klubas. Visoje Lietuvoje jau veikia apie 50 Trečiojo amžiaus universitetų. Pirmasis įsteigtas Vilniuje prieš 25 metus. 

Povilas Urbšys džiaugėsi matydamas tiek daug jaunatviškai nusiteikusių žmonių, kurie trokšta žinių ir tobulėjimo. Seimo narys apgailestavo, kad šiemet universitetas negavo savivaldybės finansavimo vienam didžiausių savo projektų, taigi norėdamas nors truputį kompensuoti nepriteklių, jis skyrė paramą iš savo asmeninių lėšų.

2019 m. Spalis mėn. 02 d., Trečiadienis

...

Angelų_sargų_diena.jpg

2019 m. Spalis mėn. 01 d., Antradienis

Rudeninė popietė Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namuose

IMG_20190930_162957.jpgJau 5 mėnesiai kaip savo veiklą vykdo Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namų senelių globos padalinys. Šiame padalinyje yra 40 vietų senyvo amžiaus asmenims ir visos jos jau užimtos. Seneliai įsikūrė vienvieviečiuose, dviviečiuose kambariuose, jau susipažino ir susidraugavo vieni su kitais ir su darbuotojais. Vasarą visi laisvą laiką dažniausiai leisdavo erdviame, medžiais apaugusiame kieme, na o  dabar nutarė susėsti prie bendro stalo kartu išgerti arbatos, pasivaišinti darbuotojų ir gyventojų keptais pyragais. Povilas Urbšys aplankė globos namų gyventojus, pasidžiaugė, kad jie apsupti rūpestingų darbuotojų, kurie padeda jiems nesijausti vienišais ir padovanojo paveikslą, kuris papuoš jų svetainę. Seneliai pasidalino mintimis apie pirmuosius gyvenimo mėnesius naujuose namuose, išsakė savo džiaugsmus, rūpesčius ir lūkesčius.

2019 m. Rugsėjis mėn. 30 d., Pirmadienis

Konferencija "Gerovės valstybės link - ar geru keliu einame?"

Screenshot_1.jpgRugsėjo 30 d. (pirmadienį) Povilas Urbšys dalyvauvo Lietuvos Carito iniciatyva rengiamoje konferencijoje „GEROVĖS VALSTYBĖS LINK – AR GERU KELIU EINAME?“, kuri vyko Lietuvos Respublikos Seimo Konstitucijos salėje (Gedimino pr. 53, Vilnius).

Daugiau apie konferenciją...

2019 m. Rugsėjis mėn. 30 d., Pirmadienis

Rojų ūkininkams kuriantys valdantieji apie lengvatų naikinimą nė girdėti nenori – siūlo dar vieną saldainį

R.Karbauskis.

Lietuvoje jau seniai kalbama apie progresinius mokesčius, tačiau tik šis Seimas ėmėsi realių veiksmų – siūloma didesniais mokesčiais nei iki šiol apmokestinti turtingiausius lietuvius. Tačiau net ir priėmus pataisas vis tiek gali likti lygesnių už lygius.

Valstybės auditoriai jau seniai baksnoja į ūkininkams taikomas lengvatas, tačiau valstiečių valdomas Seimas net į kalbas nesileidžia, kad lengvatos bent jau ūkininkams milijonieriams būtų mažinamos. Atvirkščiai, Seime randasi iniciatyvų, kad lengvatų ūkininkams daugėtų.

Vos tik prezidento Gitano Nausėdos patarėjų korpusas prabilo, kad nesąžininga, jog turtingieji moka mažesnius mokesčius, nei dirbantys tų turtingųjų įmonėse, Seime parengta įstatymo pataisa, kaip tokią nelygybę panaikinti. „Šiai dienai yra situacija, kad tų, kurie gauna dideles pajamas, bendra mokestinė našta yra mažesnė 5 proc. Tad jei pakeltume jų mokestinę naštą 5 proc., jų bendra mokestinė našta būtų kaip ir uždirbančiųjų vidutinį darbo užmokestį. Tai čia reikis ištaisyti tai, kad daug uždirbantieji neturi mokėti mažiau mokesčių nei gaunantieji vidutinę algą“, – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „24/7“ sakė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas. Valstybės kontrolė jau kelerius metus pirštu baksnoja į ūkininkams milijonieriams taikomas mokestines privilegijas ir lengvatas, nors lengvatos sukurtos tam, kad padėtų išsilaikyti bėdų prispaustiems ūkininkams.

„Prieš suteikdami lengvatą turime žinoti, ko siekiame. Gal lengvata atnešė daugiau naudos, nesinori nustekenti, jeigu mokesčiai – nebepakeliama našta. Bet jeigu pelnai tampa milijoniniais, tai skaičiai daugiau kalba nei komentarai“, – teigė Valstybės kontrolės atstovė Romualda Masiulionienė.

Tačiau Seimo opozicija sako, kad, užuot naikinę lengvatas, valdantieji jų sumanė dar pridėti. „Neseniai Seime stumtas įstatymo projektas, kuris susijęs su tuo, kad tie, kurie vertėsi gyvulininkyste ir netyčia įsigijo 500 hektarų, bet paaiškėjo, kad tiek gyvulių nėra, valstybė turi supirkti tą didesnį žemės plotą, kurio ūkininkas nesugeba išnaudoti. Įsivaizduokime, kad verslininkas prisiperka sklypų, planuoja pastatus, paskui paaiškėja, kad nelabai kas perka tuos pastatus. Ir atsiranda įstatymas, kad dalį pastatų valstybė vidutine rinkos kaina supirks. Man atrodo, kad yra tam tikros privilegijos, ir tie, kurie susikūrė gerovės valstybę, stambieji žemvaldžiai, taip tvirtai įkalę savo kuoliukus, jų neišravės“, – komentavo Seimo narys Povilas Urbšys.

Skaitykite: https://www.lrytas.lt

<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sekantis > Pabaiga >>
Puslapis 7 iš 308