Naujienos

2020 m. Sausio mėn. 14 d., Antradienis

Seimo kanclerio kėdė tuščia

seimo-posedis-83266725.jpg

Pernai, gruodžio pabaigoje, kadenciją baigusi Daiva Raudonienė atleista iš Seimo kanclerės pareigų. Už tai antradienį balsavo 117 Seimo narių, prieš buvo 1, susilaikė 2 parlamentarai.D. Raudonienė padėkojo parlamentarams už bendrą darbą ir bendradarbiavimą.
Seimo narys Povilas Urbšys apgailestavo, kad šitą pareigybę norima paversti „politinių susitarimų įkaite“.2014 m. gruodžio 23 d. Seimo kanclere paskirtos D. Raudonienės kadencija pasibaigė 2019 m. gruodžio 23 d.Seimo pirmininkas V. Pranckietis ir toliau norėtų matyti D. Raudonienę Seimo kanceliarijos vadove. Jis siūlo ją skirti Seimo kanclere naujai penkerių metų kadencijai. Antradienį jis planavo pateikti Seimui tai numatantį nutarimo projektą, tačiau šis klausimas išbrauktas iš darbotvarkės.

A.Ufarto nuotr.

Skaitykite: https://www.delfi.lt

2020 m. Sausio mėn. 13 d., Pirmadienis

Valstybės apdovanojimai ieško savo didvyrių. Ar randa?

Šiandien minime Sausio 13-ąją, artėja Kovo 11-osios trisdešimtmetis. Ar per tą laiką išmokome pagerbti savo valstybės kūrėjus ir gynėjus, ar aiškios procedūros ir kriterijai, atrenkant ir pristatant apdovanojimams jų vertus asmenis?

Apie tai prie ŽALGIRIO NACIONALINIO PASIPIREŠINIMO JUDĖJIMO apskritojo stalo diskutavo Seimo narys Povilas URBŠYS, Nepriklausomybės gynėjų sąjungos pirmininkas Arnoldas KULIKAUSKIS, socialinių mokslų daktaras Raimundas KAMINSKAS, kolekcionierius, visuomenės veikėjas Vilius KAVALIAUSKAS. Diskusiją vedė žalgirietis Gediminas JAKAVONIS.

G.JAKAVONIS: Lietuvos Respublikos Seime buvo svarstomas įstatymas dėl savanorių statuso, kuris susijęs su Sausio 13-osios įvykių, kariuomenės atkūrimo laikotarpio dalyvių apdovanojimais. Šios diskusijos Seime iniciatorius buvo Povilas Urbšys, iškėlęs šią temą, kuri sulaukė įdomios reakcijos. Tad, gerbiamas Povilai, pakalbėkime apie posėdį, kodėl jis buvo toks audringas.

P.URBŠYS: Šiais metais minėsime mūsų valstybės atkūrimo trisdešimtmetį, bet, pasirodo, tuos trisdešimt metų valstybė niekaip negali apsispręsti, kas yra Lietuvos kariuomenės savanoris ir kas yra būtent nepriklausomybės gynėjas, kuris nepriklausė organizuotoms struktūroms. Paradoksas yra tas, kad kai kyla pavojus mūsų valstybei, mūsų laisvei, mūsų nepriklausomybei, tuomet pašaukiama tauta ginti ar atkovoti tą laisvę. Tauta kyla kaip siena, vėliau vienaip ar kitaip susiformuoja valdžia, bet visuomet lieka klausimas - o kaip su ta tauta, kuri padėjo įsitvirtinti valdžiai? Tik artėjant dešimtmečiui, 1998 m., buvo nuspręsta įsteigti du apdovanojimus - Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medalį ir Nepriklausomybės medalį. Ačiū Dievui, kad nors po dešimties metų buvo prisiminti ir tie, kurie nepriklausomybę iškovojo. Ten dėl statuso buvo aišku, kurie buvo savanoriai - tiems savanorių medalis, tie, kurie buvo apdovanojami Vyčio ordinu, tiems priklausė ir Nepriklausomybės medalis. Kalbant apie šią dieną, tai medaliai yra, tačiau dėl statuso - niekaip negalime apibrėžti. Keisčiausia, kad dėl žmonių, kurie buvo pasiruošę aukoti savo gyvybes, kai jie buvo pašaukti: (ar 1991 m. sausį, ar kitu laiku), prisiėmė pagrindinę naštą ginant ir kuriant valstybę, dabar jų apginta valstybė niekaip negali apsispręsti, kas jie tokie buvo. Tarybiniais metais buvo paprasčiau. Kaip mus vadino 1990 metais? Tie, kurie buvo užsirišę žalią raištį, ar tie, kurie buvome paėmę vienokį ar kitokį ginklą į rankas, buvo apibrėžti kaip esantys už įstatymo ribų. Niekuomet nepamiršiu 1991 m. sausio 11-12 dienų, kai teko būti tarp Aukščiausiosios Tarybos gynėjų ir kai pranešė, kad artėja tankų kolona prie Seimo. Tada aš per langą mačiau, kai išorėje buvę žmonės, žmonių minia, nebėgo nuo jų, ji bėgo tiesiai pasitikti tankų. Neginkluoti žmonės bėgo pasitikti tankų. Man atrodo, kad okupacinė kariuomenė tokiu būdu išbandė, kokia bus reakcija. Jei man tada naktį kas nors būtų pasakęs, kad „žinai, praeis trisdešimt metų ir tie žmonės, kurie bėgo beginkliai prieš tankus, jie bus nežinia kas“, aš tą žmogų būčiau palaikęs provokatoriumi. Dabar valstybė niekaip negali apibrėžti nepriklausomybės gynėjų, kurie nepriklausė organizuotoms struktūroms. Taip pat turi nuolat įrodinėti, kas tai yra Lietuvos kariuomenės kūrėjai savanoriai. Susidaro tarsi biurokratinė pelkė, kurioje paskandinamas ne kas kitas, o pagarba žmogui, kuris buvo pasiruošęs aukotis dėl valstybės.

Skaitykite: https://www.respublika.lt/

2020 m. Sausio mėn. 12 d., Sekmadienis

Buvęs valstietis: kuo toliau Tomaševskis nuo valdančiųjų, tuo geriau Skverneliui

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „josvydas elinskas urbšys“"Buvęs valstiečių bendražygis, dabar Mišrios Seimo narių grupės narys Povilas Urbšys sako, kad kitą savaitę suplanuotas valdančiosios koalicijos tarybos susitikimas nulems visos likusios Seimo kadencijos ir valdančiųjų likimą. O galimybė, kad valdančiosios koalicijos partneriai, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA–KŠS) atstovai paliks koaliciją netgi gali tapti sėkme premjerui Sauliui Skverneliui.
DELFI primena, kad prezidentas Gitanas Nausėda jau ne kartą susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių skatino trauktis. Premjeras S. Skvernelis galutinį sprendimą žadėjo priimti sausio 14 dieną, po koalicijos susitikimo.

klaidaP. Urbšys kalbėdamas su DELFI teigė, kad koalicijos tarybos sprendimas dėl ministro parodys, kokiais principais vadovaujasi valdančioji dauguma.

„Jeigu valstybės interesais, tai koalicija taryba turėtų priimti tokį sprendimą, kuris neleistų toliau gilinti konfrontacijos su prezidentu G. Nausėda.(...) Bet jei eilinį kartą bus vadovaujamasi siauru politiniu išskaičiavimu – vėl tikrinama, kas galių kare yra stipresnis, tai gali būti priimtas sprendimas ignoruoti prezidentą“, – kalbėjo jis.

J.Elinsko nuotr.
Skaitykite: https://www.delfi.lt/

2020 m. Sausio mėn. 10 d., Penktadienis

Osvaldas Juška „Antra (NE)galimybė“

O. Juška.jpgSausio 10 d. Galerijoje XX vyko Osvaldo Juškos tapybos parodos „Antra (NE)galimybė“ atidarymas. Šiemet menininkas minės 60 m. jubiliejų bei kūrybinės veiklos 35 m. sukaktį.

2019 m. sukurtas darbų ciklas panaudojant antrines žaliavas (senų kalendorių, knygų, žurnalų puslapius, kartono pakuotes) bei medienos atliekas, taip suteikiant antrąją galimybę naujam kokybiniam tų medžiagų egzistavimui.

Idėja - asmeninio santykio su nūdienos aktualijomis išraiška per meno objektų medžiagą, minimalizmo ir daiktų pertekliaus santykio šiuolaikinėje visuomenėje analizė. Kasmet kiekvieno statistinio lietuvio buityje susidaro vidutiniškai po 19,7 kg popieriaus ir kartono pakuočių atliekų. Išrūšiuojama ir perdirbama tik apie 20 procentų. Likusi dalis ,,grįžta į gamtą“ - trūnija sąvartynuose. Visa tai galėtų ,,gauti antrą galimybę gyvenimui.“

Kaip viena iš medžiagų tapybos darbams panaudoti puslapiai iš sovietinio laikotarpio reprodukcijų albumų, kažkada užėmusių garbingą vietą knygų lentynose, o dabar atsidūrusių makulatūros dėžėje. Daiktų antplūdis posovietiniu laikotarpiu ir noras turėti kuo daugiau ir kuo naujesnių daiktų - ir krūvos pakuočių kartono. Pakuotės su užrašais ir prekių ženklais tarsi dokumentai, fiksuojantys mūsų valstybės ryšį su pasauliu, liudijantys ne tik pramonės revoliuciją, bet ir augančią vartotojišką visuomenę.

Povilo Urbšio padėjėja pasveikino menininką su 35 metų kūrybiniu jubiliejumi ir įteikė trijų pagrindinių spalvų, iš kurių gimsta visos kitos spalvos, rinkinį.

 

2020 m. Sausio mėn. 08 d., Trečiadienis

Ar galės lietuviai galvot, kvėpuot, juokaut, kritikuot be specialiųjų tarnybų kontrolės?

kitaip.jpg

Seimo narys Povilas Urbšys kartu su advokatu Remigijumi Merkevičiumi dalyvavo
l
aidoje "Sąmokslo teorija" (laidos vedėjas Arnas Klivečka). Laidos tema: Ar galės lietuviai galvot, kvėpuot,  juokaut, kritikuot be specialiųjų tarnybų kontrolės?

Laidoje diskutuojant apie Prezidento Gitano Nausėdos pateiktas Žvalgybos įstatymo pataisas, kurios iš esmės plečia žvalgybos tarnybų galias ir stiprina žvalgybos funkcijas, įteisina galimybę iškviesti žmones į prevencinį pokalbį, suteikia teisę patikrinti asmens dokumentus ir atlikti administracinį sulaikymą, Povilas Urbšys stebėjosi, kad tokia iniciatyva kilo prezidentui, kuris kalbėjo apie kitokios valstybės kūrimą, leisdamas suprasti, kad bus kitoks valstybės vadovas nei D.Grybauskaitė.

 

"Šiai dienai yra visos galimybės daryti prevencinius pokalbius. Reikia tik išradingumo. Bet kodėl dabar reikia juos įteisinti? Jeigu reikia panaudoti prevencinį pokalbį, kaip viešą spaudimo priemonę asmeniui, kuris nėra lojalus valdžiai?.."

 

P.Urbšys pastebėjo, kad didžiausias pavojus valstybėje yra tas, kad atskirtis tarp valdžios ir žmogaus, baimė, žmogaus nepasitikėjimas valdžia šalyje didėja ir prieštarauja gerovės valstybės kūrimui.

Žiūrėkite: https://www.youtube.com/

2020 m. Sausio mėn. 08 d., Trečiadienis

LRT tyrimas. Bažnyčios įtaka slepia jos tarnų verslus

lrtbaznycia.jpg

LRT Tyrimų skyriaus surinktais duomenimis, Bažnyčios atstovai užkirto kelią didesniam nevyriausybinio sektoriaus skaidrinimui, pretenduodami į nevyriausybininkams skiriamas lėšas, bet siekdami išlaikyti privilegiją neviešinti savo finansų. Turima informacija rodo, kad dvasininkų bendruomenė aktyviai užsiima verslais – nuo viešbučių ir laidojimo namų iki statybos įmonių, vėjo jėgainių ir net bendro verslo su prieštaringai vertinamu verslininku.

Rugsėjo pabaigoje Lietuvos „Caritas“ surengė konferenciją Seime, kurioje diskutuota apie gerovės valstybę ir kelią, kuriuo einama jos link. Renginys skirtas ir organizacijos 30-mečiui Lietuvoje paminėti. Diskutuoti rinkosi Lietuvos vyskupų konferencijos (LVK) nariai ir parlamentarai.

Dvišalėje Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei LVK darbo grupėje nuspręsta, kad religinės bendruomenės gali būti NVO. Įstatymo projektui nukeliavus į Seimą atsirado ir „savideklaracijos“ principas.

„Siūliau tą principą keisti, kad Registrų centras netaptų tuo vyriausiu revizoriumi, kuris reguliuoja NVO sektorių“, – sako vienas iš „savideklaracijos principo“ autorių Povilas Urbšys.

„Keista buvo matyti, kad NVO norėjo daug griežčiau reguliuoti pačių NVO veiklą. Buvo sakoma, kad tai susiję su skaidrumu. Anot jų, kai neaiškūs kriterijai, atsiranda neskaidrūs santykiai. Kad būtų pateikti neskaidrumo pavyzdžiai, tada taip. Bet niekada niekas nepateikė jokių neskaidrumo faktų. Dabar kalbama apie tam tikras prielaidas, vertinimus“, – tikina P. Urbšys.

Parlamentaras sako, kad paprastesnis NVO administravimas yra būtinas, nes ilgai veikiančios, didesnę patirtį ir finansavimą turinčios organizacijos didesnę biurokratiją lengvai įveiktų, o naujai besikuriančios tokios naštos neatlaikytų.

Skaitykite: https://www.lrt.lt/

2019 m. Gruodis mėn. 30 d., Pirmadienis

Povilas Urbšys pateikė siūlymą, kad visų ko­mi­si­jų po­sė­džiai būtų tran­sliuo­ja­mi Sei­mo in­ter­ne­to sve­tai­nė­je

Screenshot_1.jpg

Gruodžio 19 d. Seimo posėdyje Povilas Urbšys pateikė siūlymą pagal kurį būtų atsisakytą išskirtinių iš­ly­gų Eti­kos ir pro­ce­dū­rų ko­mi­si­jai ir Pe­ti­ci­jų ko­mi­si­jai ir jų posėdžiai būtų transliuojami viešai.

Pasiūlymą žiūrėkite čia.

12 iš 29 būtinų Sei­mo na­rių pri­ta­rė, kad to­liau vyktų P. Urb­šio teik­to pa­siū­ly­mo svars­ty­mas, to­dėl pasiūlymas atmestas.

Seimo narys E. Pupinis teigė, kad tu­rė­tų ne tik Pe­ti­ci­jos ko­mi­si­jos lik­ti toks sta­tu­sas, bet ir Eti­kos ir pro­ce­dū­rų ko­mi­si­jos, nes ten taip pat svarstomi as­me­ni­niai, in­di­vi­du­a­lūs klau­si­mai, su­si­ję su Sei­mo na­rių ne tik ben­drai­siais vie­šai­siais da­ly­kais, bet ir as­me­ni­niais, in­di­vi­du­a­liais. 

Atsakydamas į E. Pupinio repliką Povilas Urbšys teigė, kad vieši komisijų posėdžiai su­tei­kia ga­li­my­bę politiko rin­kė­jams su­si­pa­žin­ti, ar jo at­žvil­giu yra pri­ima­mas spren­di­mas gry­nai po­li­tiš­kai mo­ty­vuo­tas, ar vis dėl­to mo­ty­vuo­tas pa­gal eti­kos rei­ka­la­vi­mus. 

2019 m. Gruodis mėn. 27 d., Penktadienis

Seime – naujos iniciatyvos: į VRK savo narius galėtų deleguoti ir socialdarbiečiai, ir Puteikio partija

Rima Baškienė, Gediminas Kirkilas

Seime įregistruotos naujos pataisos, kurios suteiktų galimybę į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) savo narius deleguoti visoms valstybės dotacijas gaunančioms partijoms. Tokiu būdu dabartinėmis sąlygomis Komisija pasipildytų dar aštuoniais nariais – papildomais keturiais nariais, deleguotais politinių partijų, ir dar keturiais – nepriklausomais, deleguotais kitų institucijų.

Pagal valstietės-žaliosios Guodos Burokienės ir dar septynių parlamentarų teikiamą VRK įstatymo projektą siūloma, kad savo narius į Komisiją galėtų deleguoti ne tik Seimo narių mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje gavusios partijos, bet bendrai visos, kurioms skiriami valstybės biudžeto asignavimai.

Tokiu būdu išsiplėstų VRK sudėtis. Šiuo metu joje yra šeši politinių partijų deleguoti nariai. Lietuvos socialdemokratų partija į ją delegavo Jūratę Lebedevienę, Liberalų sąjūdis – Maksimą Reznikovą, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – Vilių Semešką, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-krikščioniškų šeimų sąjunga – Valdemarą Urbaną, Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga – Gražiną Vickutę, Tvarka ir teisingumas – Egidijų Viskontą.

Tarp įstatymo projekto teikėjų esantis Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys nebandė neigti, kad tokio tipo iniciatyvose yra politinio intereso plėsti įtaką, bet jo manymu šiuo atveju tai dera su viešu interesu.

„Be abejo, kad tiek įstatymo siūlymas dėl kartelės mažinimo, tiek anksčiau priimti įstatymo siūlymai dėl finansavimo tvarkos pakeitimo, dabar šis įstatymo projektas, kuris susijęs su atstovavimo padidinimu VRK sudėtyje, yra susijęs su tuo, kad dabartinėje koalicijoje yra partijų, kurios nori išsaugoti savo vietą po saule. Paimkime, kad ir socialdarbiečius.

Mano asmeniniu įsitikinimu, politikoje niekas nevyksta be kažkokio politinio intereso. Tik kartais tai dera prie demokratijos ir viešo intereso, kartais nedera. Šiuo atveju, man atrodo logiška, kad, jeigu jau pasakyta, kad finansavimas gaunamas ne pagal Seimo narių skaičių, o pagal balsuotojų skaičių, ir finansavimas skirtas būtent mažesnėms partijoms, tada turi būti ir atstovavimas keičiamas“, – kalbėjo P. Urbšys.

Nuotr. D. Pipo

Skaitykite: https://www.delfi.lt2019 m. Gruodis mėn. 23 d., Pirmadienis

...

atvirukas_urbšiui_1.jpg

2019 m. Gruodis mėn. 20 d., Penktadienis

DELFI Diena. Ar Seimas išdrįs mesti Prezidentui iššūkį?

Screenshot_2.jpg

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį vetavo Seime priimtą rinkimų įstatymą, mažinantį patekimo į parlamentą kartelę partijoms ir koalicijoms iki 3 ir 5 procentų. „2020 metai yra rinkimų metai. Kiekviena politinė jėga stengsis mobilizuoti savo rinkėjus. O dabar valdantieji nori pasakyti, kad prezidentas atstovauja opozicijai, konkrečiai – konservatoriams. Šiuo atveju, kai jis didina konfrontaciją su valdančiaisiais, jis tarsi daro tuos žingsnius, kurie yra naudingi Ramūnui Karbauskiui“, – laidoje „DELFI diena“ sakė mišrios Seimo narių grupės frakcijos narys Povilas Urbšys.

„Didžiausia problema, kuri tokia laikoma demokratiškose šalyse, kai rinkėjai yra ribojami išreikšti savo valią, nes dabar mūsų rinkimų sistema yra tokia, kad jeigu rinkėjas ateina ir išsirenka netradicinę partiją, tai jo balsas nenukeliauja į balso dėžę. Paradoksas yra tame, kad jo balsas vis tiek skaičiuojamas toms partijoms, kurios peržengė barjerą ir už kurias niekada tas žmogus nebūtų balsavęs. Pas mus yra būtent tokia skaičiavimo sistema.

Jis (prezidentas) atkartojo tai, ką viešai išreiškė politologai. Man atrodo, kad jis prieš tai kalbėjo, kad pritartų liberalų siūlymui sumažinti iki keturių procentų. Šįkart jis jokio siūlymo nesuformulavo. Jeigu prezidentas kalba apie gerovės valstybę, tai gerovės valstybę kuriant reikia įveikti politinį sąstingį ir suburti pilietinę visuomenę, kad ji būtų aktyvi renkant politikus“, – DELFI tikino politikas.

 

Žiūrėkite: https://www.delfi.lt

<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sekantis > Pabaiga >>
Puslapis 10 iš 325