2019 m. Lapkritis mėn. 09 d., Šeštadienis

Seimūnai nerimsta - nori didesnių algų

seimas.jpgDabartinis Seimas jau pasiekė įžūlumo viršūnę: po pateikimo pritarė siūlymui sau didintis algas nuo sausio, nors statutas numato, kad atlyginimai gali būti keliami tik kitos kadencijos Seimui. Taip išėjo „netyčia“: gerieji parlamentarai esą tenorėjo, kad daugiau uždirbtų mažiausiai uždirbantieji. Tačiau jų pačių sprendimu nuo šios kadencijos pradžios politikų algos apskaičiuojamos naudojant tą patį bazinį dydį, kaip bibliotekininkams ar muziejininkams. „Įstatymas dėl Seimo narių atlyginimo dydžio pakeitimo įsigalioja tik nuo kito naujai išrinkto Seimo pirmojo posėdžio dienos“, - byloja Seimo statutas. Tačiau, pasirodo, visai nesvarbu, ką jis byloja. Bent jau šios kadencijos Seimui. Parlamentarai po pateikimo pritarė siūlymui bazinį dydį, pagal kurį apskaičiuojami biudžetininkų atlyginimai, padidinti nuo 173 iki 176 eurų. Atrodo, gražu: algos didės sunkiai gyvenantiems bibliotekininkams, socialinių įstaigų darbuotojams, kultūros darbuotojams ir t.t. Tačiau gražu gali atrodyti tik tiems rinkėjams, kurie nelabai žino, kaip apskaičiuojami visų biudžetininkų atlyginimai.

Iki šios Seimo kadencijos eiliniams biudžetininkams algos būdavo apskaičiuojamos pagal visai kitą bazinį dydį nei politikams, teisėjams, valdininkams, tačiau dabartinis Seimas nusprendė visus „pakišti“ po vienu įstatymu. Ir opa: didinant mažiausiai uždirbančiųjų algas jos didėja ir patiems seimūnams.

„Dabar, kai seimūnai nori užsidirbti politinių balų ir didina algas mažiausiai uždirbantiems bibliotekininkams ar kitiems biudžetininkams, savaime pasididina ir sau, tik gerokai daugiau. O to nebūdavo, kai baziniai dydžiai buvo tvirtinami atskirais įstatymais“, - pastebėjo Seimo narys Povilas Urbšys.

Todėl jis pasiūlė prisiminti Seimo statutą ir įregistravo pataisą, kad bazinis dydis nuo sausio didėtų visiems biudžetininkams, išskyrus Seimo narius. Seimo nariams jis didėtų nuo kitos kadencijos pradžios. Tačiau tiek Socialinių reikalų ir darbo, tiek Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetai P.Urbšio pasiūlymą atmetė, o, pavyzdžiui, socialdemokratas Algirdas Sysas už tokį siūlymą politiką išvadino populistu.

Povilo Urbšio pristatymą Socialinių reikalų ir darbo komitete žiūrėkite čia.

Atsakymą į Algirdo Syso komentarą žiūrėkite čia.

Skaitykite: https://www.respublika.lt

Nuotr. Eltos