Osvaldas Juška „Antra (NE)galimybė“

O. Juška.jpgSausio 10 d. Galerijoje XX vyko Osvaldo Juškos tapybos parodos „Antra (NE)galimybė“ atidarymas. Šiemet menininkas minės 60 m. jubiliejų bei kūrybinės veiklos 35 m. sukaktį.

2019 m. sukurtas darbų ciklas panaudojant antrines žaliavas (senų kalendorių, knygų, žurnalų puslapius, kartono pakuotes) bei medienos atliekas, taip suteikiant antrąją galimybę naujam kokybiniam tų medžiagų egzistavimui.

Idėja - asmeninio santykio su nūdienos aktualijomis išraiška per meno objektų medžiagą, minimalizmo ir daiktų pertekliaus santykio šiuolaikinėje visuomenėje analizė. Kasmet kiekvieno statistinio lietuvio buityje susidaro vidutiniškai po 19,7 kg popieriaus ir kartono pakuočių atliekų. Išrūšiuojama ir perdirbama tik apie 20 procentų. Likusi dalis ,,grįžta į gamtą“ - trūnija sąvartynuose. Visa tai galėtų ,,gauti antrą galimybę gyvenimui.“

Kaip viena iš medžiagų tapybos darbams panaudoti puslapiai iš sovietinio laikotarpio reprodukcijų albumų, kažkada užėmusių garbingą vietą knygų lentynose, o dabar atsidūrusių makulatūros dėžėje. Daiktų antplūdis posovietiniu laikotarpiu ir noras turėti kuo daugiau ir kuo naujesnių daiktų - ir krūvos pakuočių kartono. Pakuotės su užrašais ir prekių ženklais tarsi dokumentai, fiksuojantys mūsų valstybės ryšį su pasauliu, liudijantys ne tik pramonės revoliuciją, bet ir augančią vartotojišką visuomenę.

Povilo Urbšio padėjėja pasveikino menininką su 35 metų kūrybiniu jubiliejumi ir įteikė trijų pagrindinių spalvų, iš kurių gimsta visos kitos spalvos, rinkinį.