Straipsniai

2019 m. kovas mėn. 22 d., Penktadienis

E. Misiūno žadėta revoliucija užsikirto


Vežimas pastumiamas, o tada bandoma į jį įšokti. Taip apie plačiai išreklamuotą valstybės tarnybos reformą jau kalba politikai, matantys, kad žadėti pokyčiai buksuoja. Pernai vasarą Seime skubiai priiminėjant naują Valstybės tarnybos įstatymą vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas žadėjo, jog valdininkų armijos laukia rimti pokyčiai. 

Ministras tikino, kad priėmus įstatymą, kuris įsigaliojo nuo šių metų sausio, valstybės tarnautojų skaičius turėtų sumažėti, užtat likusieji turės galimybių daugiau užsidirbti. Vienas šių pažadų jau pildosi ir be E.Misiūno pastangų, mat nuo sausio naujų žmonių priėmimas į valstybės tarnybą beveik nevyksta – atrankos vis dar rengiamos pagal senąją tvarką ir pernai pateiktas paraiškas. Tuo metu centralizuota valstybės tarnautojų atranka galbūt startuos tik balandžio pabaigoje arba gegužę – į vadovaujamas pareigas šiemet pagal naująją tvarką dar nėra priimtas nė vienas asmuo. Revoliuciją valstybės tarnyboje žadėjęs E.Misiūnas parlamentarams pripažino, kad vis dar vyksta eksperimentai, bet problemų neįžvelgė. 

Tokios pareigūnų kalbos jau ėmė gluminti politikus. Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkė valstietė Guoda Burokienė tvirtino tik iš „Lietuvos ryto“ sužinojusi, kad ministerijos vis dar negali į valstybės tarnybą naujų žmonių priimti pagal sausį įsigaliojusią naują tvarką.

„Tai mums naujiena. Ministras mus užtikrino, kad kol kas nevyksta atrankos nuotoliniu būdu, bet visa kita esą vyksta sklandžiai. Aiškinsimės, jeigu yra kitaip. Įstatymas buvo priimtas pernai vasarą, reforma startavo nuo šių metų ir buvo pakankamai laiko pasiruošti. Keista, kad dabar kalbame, jog dar bus atliekami kažkokie bandymai. Matau didelį valdininkų nenorą ir ministro atsakomybę dėl to, kad stringa dar viena reforma“, – „Lietuvos rytui“ sakė G.Burokienė.

Dar aštriau E.Misiūną kritikavo buvęs šio Seimo komiteto vadovas Povilas Urbšys: „Ministerija vėl skelbia pokyčius, bet nėra jiems pasiruošusi – tarsi pastumia vežimą, jis pradeda riedėti, o tada mėginama jį vytis ir įšokti.“ 

Skaitykite:https://www.lrytas.lt

Nuotr. J. Stacevičiaus2019 m. kovas mėn. 22 d., Penktadienis

Siūloma 2020-uosius paskelbti Tautodailės metais

tuatin.jpgParlamentarų grupė siūlo paskelbti 2020 metus Tautodailės metais. Tokį nutarimo projektą įregistravę parlamentarai tokiu būdu siekia pažymėti Pauliaus Galaunės gimimo 130 metų jubiliejų, skatinti Lietuvos visuomenę domėtis ir plėtoti tautodailę. Nutarimo projekte pabrėžiama, kad tautodailininkų raiška sklinda per nacionalines šventes, parodas, kūrybines stovyklas, plenerus, seminarus, galerijas, parodomąsias dirbtuves. „Tautodailininkų dėka populiarėja tautinio kostiumo, kalvystės, medžio skulptūros sritys“, - sakoma dokumento projekte.
Nutarimo projektą dėl Tautodailės metų paskelbimo įregistravo Seimo nariai Arūnas Gumuliauskas, Eugenijus Jovaiša, Arvydas Nekrošius, Vytautas Juozapaitis, Stasys Tumėnas, Valentinas Bukauskas, Juozas Imbrasas, Laurynas Kasčiūnas, Povilas Urbšys, Ričardas Juška, Irena Šiaulienė.
Skaityti:
http://kauno.diena.lt/

K.Kavolėlio nuotr.

2019 m. kovas mėn. 21 d., Ketvirtadienis

Seime nepritarta W, Q ir X įteisinimui lietuviškų bendrovių pavadinimuose


Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Seime nepritarta W, Q ir X įteisinimui lietuviškų bendrovių pavadinimuose“

Seimas grąžino iniciatoriams – Ekonomikos ir inovacijų ministerijai – projektą dėl galimybės lietuviškoms bendrovėms savo pavadinimuose naudoti ir nelietuviškas, bet lotyniškas raides, tokias kaip w, x ir q. Šis klausimas parlamente klaidžiojo bemaž dvejus metus.

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) vicepirmininkas Stasys Šedbaras pristatė šio komiteto poziciją dėl Valstybinės kalbos įstatymo ir Civilinio kodekso pakeitimų projektų, kurie leistų juridinių asmenų pavadinimus sudaryti užsienio kalba lotyniškais rašmenimis.

„Labai ilgai diskutavome, išklausėme specialistų, ekspertų nuomones, surinkome visą įmanomą informaciją šiuo klausimu ir bendru devynių TTK posėdyje dalyvavusių komiteto narių sutarimu nusprendėme siūlyti grąžinti šį projektą iniciatoriams patobulinti“, – sakė p. Šedbaras.

Trumpos diskusijos metu parlamentaras Povilas Urbšys pasidžiaugė tokiu TTK siūlymu: „Gerai, kad buvo įsiklausyta į specialistų nuogąstavimus, kad tokiu įstatymu būtų pažeistas Lietuvos valstybinės kalbos statusas.“

Tuo metu liberalas Simonas Gentvilas pastebėjo, kad „turbūt ne veltui ši iniciatyva atėjo iš ministerijos, kuri mato visas problemas – tiek verslo įmonių, tiek ir susijusias su kalbos reikalais“. Jis siūlė projektą grąžinti ne Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, bet TTK, kad „jis dar paieškotų tinkamų formuluočių ir pateiktų Seimo priėmimui suderintą projektą“.

Tačiau absoliuti dauguma dalyvavusiųjų balsavime sutiko su TTK pasiūlymu grąžinti projektą tobulinti ministerijai. Už tai buvo 53 Seimo nariai, prieš balsavo 6, susilaikė 10.

Skaitykite:https://www.vz.lt

Nuotr. V. Ivanova

2019 m. kovas mėn. 20 d., Trečiadienis

Po savivaldos rinkimų – aiškus pralaimėtojas

Vertinant savaitgalį pasibaigusius savivaldos rinkimus pirmiausia reikėtų paklausti: kas buvo svarbiausia rinkėjams renkantis, kam atiduoti savo balsą, o kam – ne?

Akivaizdu, kad lemiamos įtakos neturėjo partinės ar komitetų iškabos gyventojai dažniausiai balsavo už gerai pažįstamus asmenis, vadovaudamiesi emocijomis ir simpatijomis.

Būtent todėl buvo perrinkti beveik du trečdaliai merų, jie liko ir visuose didžiuosiuose miestuose.

Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje kėdes išsaugojo merai, į jas sėdę prieš ketverius metus su rinkimų komitetų vėliavomis, o Vilniuje ir Klaipėdoje buvusiems iškiliems liberalams vėl pavyko laimėti jau kaip komitetų vedliams.

Žinoma, daug piliečių už dabartinius merus ir jų atstovaujamas politines jėgas balsavo dėl to, kad nematė jiems asmeniškai labiau patinkančių kandidatų.

Būtent politikos ir rinkimų suasmeninimas lėmė ir tai, kad dažniausiai jokios įtakos jų rezultatams neturėjo teisėsaugos tyrimai ar pareikšti įtarimai kai kuriems kandidatams į merus.

Teisėsaugą buvo galima vadinti viena pagrindinių savivaldos rinkimų pralaimėtojų jau po pirmojo turo, o po antrojo tą patį galima pakartoti. Tai galima vertinti kaip rinkėjų pareikštą nepasitikėjimą teisėsauga, kuri pastaruoju metu su tyliu Prezidentūros pritarimu vis dažniau kišosi į šalies politinį gyvenimą.

Iš šešių merų, kurie turi vienokių ar kitokių bėdų su valdiškais namais, buvo perrinkti keturi. Tai dėl įtarimų net nuo pareigų nušalintas Panevėžio meras „komitetininkas“ R.M.Račkauskas, dar prieš dvejus metus įtarimų sulaukęs Panevėžio rajono vadovas valstietis P.Žagunis, taip pat pat prieš kelerius metus įtarimais apdovanotas Utenos meras socialdemokratas A.Katinas, pernai rudenį įtarimų sulaukęs Šilutės rajono meras „tvarkietis“ V.Laurinaitis.

Čia vėl akys krypsta į Panevėžį. Aplink R.M.Račkausko varžovą antrajame ture, jį į politiką prieš ketverius metus atvedusį Seimo narį P.Urbšį, ėmė vienytis net anksčiau nuožmiai pastarąjį kritikavę konservatoriai.

Anksčiau P.Urbšį paskutiniais žodžiais keikusi viena dešiniųjų lyderių R.Juknevičienė paskelbė, kad korupcija įtariamas R.M.Račkauskas – didesnis blogis Panevėžiui nei P.Urbšys, nors savo nuomonės apie Seimo narį ir nekeičianti.

Nuotr. G. Bitvinskio

Skaitykite: https://www.lrytas.lt

2019 m. kovas mėn. 19 d., Antradienis

Balsavome lyg Pragaro rinkimų apygardoje

Mažojoje Čikagoje rinkėjai liko ištikimi „bachūrų“ kultūrai. Žodis „bachūras“ nuteistųjų kalinimo vietoje gali reikšti teisingą savo kompanijai, o ne kolonijos vadovybei, ištikimą ir patikimą jauną vyrą. Pabrėžiu – kalėjime.

Graikiškai šis žodis reiškia kastruotą jautį, kuriam tokia operacija padaryta dėl to, kad šis nekonkuruotų su daug geresnių veislinių savybių turinčiu patinu. Blogo patino – ir darbo rezultatai blogi.

Tačiau šįkart – ne apie jaučius.

Kas atsitiko, kad Anykščiuose įtarimų korupcija sulaukęs meras K.Tubis buvo lyg šapelis nupūstas į politikos sąvartyną, o dviem sunkiais ir dviem apysunkiais korupciniais nusikaltimais įtariamas Panevėžio meras R.M.Račkauskas kilstelėtas į neregėtas aukštumas?

Skaitykite: http://panskliautas.lt/

2019 m. kovas mėn. 19 d., Antradienis

38 merai išsaugojo savo postus – ryškios 2 išimtys ir ko nesirinko Lietuva

38. Tiek savivaldybių merų iš 60 išsaugojo savo postus. Ką tai liudija? Regis, daugelis gyventojų pirmiausia rinkosi jau pažįstamus veidus ir nelabai paisė, nei kokiai politinei jėgai jie atstovauja, nei teisėsaugos jiems pareikštų įtarimų.

 

Visus penkis didžiausius šalies miestus ketverius metus valdys visuomeninių rinkimų komitetų atstovai – tie patys politikai, išsilaikę savo postuose. Kauną, Šiaulius bei Panevėžį – asmenys, kurie su rinkimų komitetais tapo merais prieš ketverius metus, o Vilnių ir Klaipėdą – komitetų iškabas išsikabinę buvę liberalai.

 

Ypač daug dėmesio antrajame rinkimų ture sulaukė ir buvusių politinių bendrakeleivių dvikova dėl Panevėžio mero posto, kurią laimėjo nuo pareigų nušalintas dabartinis vadovas Rytis Mykolas Račkauskas.

 

Teisėsaugos įtarimų dėl korupcijos sulaukęs meras ryškia persvara įveikė anksčiau Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybai vadovavusį dabartinį Seimo narį Povilą Urbšį.

 

Už R.M.Račkauską balsavo per 16 tūkst. rinkėjų, tuo metu P.Urbšiui nepadėjo net įtakingos konservatorių atstovės Rasos Juknevičienės vieša parama.

 

P.Urbšys antrajame ture sulaukė kiek daugiau nei 10 tūkst. rinkėjų balsų ir guodėsi, kad savęs negerbtų, jei būtų likęs stovėti už kampo.

 

„Nepabuvęs areštinėje nebūsi geras meras, – perfrazuodamas garsiąją liaudies dainą vakar po pralaimėjimo bandė juokauti parlamentaras ir pridūrė: – Bet kokiu atveju atrodo, kad šiais laikais teisėsaugos persekiojimas politikui nėra trūkumas, o veikiau privalumas.“

 

P.Urbšys svarstė, jog varžovui esą pavyko sukurti aukos įvaizdį ir nemažai žmonių įtikinti, kad dėl iškeltos bylos kaltas yra jis, o ne meras.

Skaitykite: https://www.lrytas.lt

Nuotr. L.rytas.lt koliažas

 

2019 m. kovas mėn. 18 d., Pirmadienis

Tarybos nario mandato atsisakantis Urbšys neatgaus tūkstančių eurų užstato

Povilas Urbšys

Į Panevėžio miesto savivaldybės tarybą išrinktas, tačiau nesėkmę mero rinkimuose patyręs Seimo narys Povilas Urbšys atsisakys pareigų savivaldoje, todėl neatgaus daugiau kaip 9 tūkst. eurų užstato.

267 eurų užstato neatgausiantis P. Urbšys teigė dėl to nesijaudinantis ir niekada neplanavęs eiti tik tarybos nario pareigų. „Taip, asmeniškai turėsiu materialinių nuostolių, bet pinigai man niekada nebuvo svarbesni nei vertybės, kurių bandau gyvenime laikytis“, – BNS pirmadienį sakė parlamentaras.

„Mano tikslas buvo, kad jeigu dalyvauji mero rinkimuose, tai turi padaryti maksimaliai, kad į tarybą būtų išrinkta ir tavo komanda“, – pridūrė jis. „Jeigu sąraše nebūtų mano pavardės, manau, kad iš to sąrašo išrinkta būtų mažiau“, – kalbėjo P. Urbšys. Jo komitetas prieš dvi savaites laimėjo keturis mandatus 27-ių vietų taryboje. Seimo narys buvo pirmasis sąraše.

Rinkimų užstatą P. Urbšys teigė sumokėjęs iš pinigų, kuriuos gavo pardavęs senelio žemę. „Niekada pinigų nėra atliekamų, santaupų tikrai neturiu, bet tas žemės sandoris leido atsirasti sumai, kurios dalį panaudojau rinkimų kampanijai“, – tvirtino parlamentaras. P. Urbšys per antrąjį Panevėžio mero rinkimų turą nusileido dabartiniam miesto vadovui Ryčiui Račkauskui.

Skaitykite: https://www.delfi.lt

Nuotr. K. Cachovskij

2019 m. kovas mėn. 18 d., Pirmadienis

Panevėžio meru lieka R. Račkauskas

Po buvusių bendražygių, pastaraisiais metais virtusių aštriais oponentais Seimo nario Povilo Urbšio ir mero Ryčio Račkausko dvikovos paskutinį tašką padėjo rinkėjai. Už R. Račkauską balsus atidavė 16 236 rinkėjai arba 58,72 proc. visų balsavusiųjų, P. Urbšį palaikė 10 645, o tai yra 38, 50 proc. antrajame ture balsavusių panevėžiečių.

P. Urbšys mano, kad panevėžiečiai šįkart rinkosi pragmatiškai. Rinkėjui pasirodė svarbiau miesto ūkis nei valdžios kontrolė.

„Meras, kuris dabar nušalintas nuo pareigų, kaip pagrindinės vertybės nebekėlė žmonių įgalinimo, ką mūsų sąrašas kalbėjo rinkimuose prieš ketvertą metų. Dabar jis daugiau akcentavo apie miesto tvarkymą. Aš, kaip kandidatas į merus, kalbėjau, kad miestą tvarkyti labai svarbu, bet taip pat ypatingai svarbu santykiai tarp valdžios ir žmogaus. Reikia pripažinti, kad dauguma panevėžiečių vis dėlto linkę pasirinkti tą merą, kuris jiems labiau asocijavosi su vyriausiuoju miesto ūkininku. Prieš keturis metus žmonės daugiau balsavo iš idėjos, dabar – su tam tikru išskaičiavimu“, – mano seimūnas.

Mero regalijų nelaimėjęs P. Urbšys yra išrinktas į Panevėžio Tarybos narius. Vis dėlto politikas savo vietą joje užleis kolegai iš sąrašo „Kurkime jaukų miestą KARTU“. Pats P. Urbšys lieka dirbti Seime.


Skaitykite: https://naujienos.alfa.lt

Nuotr. M. Garucko

 


2019 m. kovas mėn. 15 d., Penktadienis

Kas valdys Lietuvą: rinkimų prognozė kiekvienoje savivaldybėje


Rinkimai

Tiesioginių merų rinkimų rezultatai didelių permainų neatneš. Iš antrajame ture besivaržančių kandidatų iš 41 savivaldybės 24 dabartiniai vadovai liks savo postuose, o dažniausiai pergalę sekmadienio naktį švęs socialdemokratai, prognozuoja rinkimus apžvelgiantis Alfa.lt portalas.

 

Pirmajame rinkimų ture Lietuvos gyventojai išrinko 19 merų. Daugiausia merų, penkis, savo sąskaitoje turi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Antroje vietoje su trimis merais rikiuojasi konservatoriai. Valstiečiai ir žalieji, Liberalų sąjūdis (LRLS) bei lenkų ir rusų aljansas yra iškovoję po du mero postus.

Panevėžyje antrajame ture susirungs įtarimų korupcija sulaukęs dabartinis miesto meras Rytis Račkauskas (28,62 proc.) ir Seimo narys Povilas Urbšys (18,01 proc.). Jau aišku, kad antrajame ture P. Urbšį rems konservatoriai ir socialdemokratai, o dabartinį merą palaikys Panevėžio LVŽS atstovai.

Antradienį paramą P. Urbšiui pareiškė Panevėžio konservatorių vadovė, parlamentarė Rasa Juknevičienė. Nors Seime politikai neretai susikimba, panašu, kad savivaldos lygmeniu pavyko rasti bendrų vardiklių. Jei aukšto rango konservatorės palaikymas mobilizuotų TS-LKD partijos rinkėjus, antrame ture P. Urbšys galėtų surinkti kelis tūkstančius papildomų balsų.

Oponentų susivienijimas bei merą persekiojantis korupcijos šleifas leis P. Urbšiui antrajame rinkimų ture išplėšti pergalę itin nedidele persvara. 

Skaitykite: https://www.alfa.lt

Nuotr. A. Ufartas

2019 m. kovas mėn. 15 d., Penktadienis

Panevėžio mero rinkimų dilema: rinkiminė kampanija ar korupcinė veikla?

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje penktadienį įvyko geriausiai pirmajame Panevėžio mero rinkimų ture pasirodžiusių dabartinio miesto vadovo Ryčio Mykolo Račkausko ir parlamentaro Povilo Urbšio debatai. Rinkėjams tenka spręsti, ką palaikyti – žmogų, kuris domina Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), ar buvusį specialiųjų tarnybų atstovą.

Dabartinis Panevėžio meras R. M. Račkauskas jau aštuonis mėnesius yra nušalintas nuo mero pareigų dėl įtarimų korupcine veikla. Nepaisant to, pirmajame rinkimų ture jis surinko daugiausia balsavusių panevėžiečių balsų – net 28 proc., o buvęs STT valdybos viršininkas P. Urbšys pirmajame rinkimų ture gavo 18 proc. balsų.

Kaip teigia P. Urbšys, didžiausia problema yra ta, kad žmonės nesuvokia savivaldybės, kaip demokratinės raidos pagrindo, o traktuoja ją, kaip vienetą ūkinėms problemos spręsti: „Jeigu atsiranda žmogus, kuris rūpinasi ūkiniais dalykais, tai vertinama ne kaip pareiga, o kaip malonė ir žmonės mano, kad to pakanka. Jeigu mes kalbame apie savivaldybę, kaip demokratinės valstybės raidos pagrindą, tai neatsiejamas yra valdžios skaidrumas, žmonių įgalinimas kontroliuoti valdžią ir daryti įtaką jos sprendimams.“

Skaitykite: https://www.lrt.lt/

<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sekantis > Pabaiga >>
Puslapis 9 iš 151