Straipsniai

2019 m. Gruodis mėn. 20 d., Penktadienis

Parlamentarai prašo įamžinti generolo Povilo Plechavičiaus atminimą

Parlamentarai prašo įamžinti generolo Povilo Plechavičiaus atminimą

Seimo nariai Laurynas Kasčiūnas, Povilas Urbšys, Stasys Tumėnas ir Audronius Ažubalis kreipėsi į Krašto apsaugos ministeriją, Kultūros ministeriją ir Seimo Laisvės kovų ir istorinės atminties komisiją, prašydami svarstyti galimybę 2020 m., kuomet bus minimos 130-osios generolo Povilo Plechavičiaus gimimo metinės, įamžinti jo atminimą ir jo nuopelnus Lietuvai.

„Generolo P. Plechavičiaus drąsa ir ryžtas, nutiesė kelius į dešimtmetį trukusią pokario rezistenciją, jos kovas už laisvę ir nepriklausomybę, o per jas – ir į šių dienų Lietuvos nepriklausomybę“, – prane6ime spaudai Laurynas Kasčiūnas.

P. Urbšio teigimu, P. Plechavičius narsiai kovėsi su raudonarmiečiais, bermontininkais ir lenkų kariuomene. Už tai buvo apdovanotas Vyčio kryžiumi. 1944 m. ėmėsi kurti Vietinę rinktinę. Į Lietuvos vietinę rinktinę, vadovaujamą generolo P. Plechavičiaus, įstojo 7 000 vyrų. Vokiečiai norėjo ją išsiųsti į Rytų frontą. Generolas P. Plechavičius kategoriškai atsisakė tai daryti, motyvuodamas tuo, kad Lietuvos vietinė rinktinė svetimų karų nekariaus.

„Būtent P. Plechavičiaus dėka tūkstančiai vyrų išvengė beprasmės mirties ginant svetimos valstybės interesus, daugelis jų papildė Lietuvos partizanų gretas. P. Plechavičiaus pastangos kurti karių formuotę nacių okupacijos sąlygomis byloja apie tautos norą priešintis, siekti nepriklausomybės. Nepaisant netekčių, generolo puoselėta savanorystės ir ištikimybės laisvei idėja pasiekė ir mūsų dienas“, – dėstė Seimo narys.

Nuotr.wikipedia.lt

Skaitykite: https://www.delfi.lt

2019 m. Gruodis mėn. 20 d., Penktadienis

SGD monstrui mokės ir mūsų vaikai

Seimas ketvirtadienį davė sutikimą, kad valstybė suteiktų garantiją „Klaipėdos naftos“ paskoloms iš Šiaurės investicijų banko suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo laivui išpirkti ir perskirstyti terminalo išlaikymo kaštus ilgesniam laikui. Bendra paskolų suma - 275,5 mln. eurų, tačiau sprendimą parlamentarai priėmė po karštų ginčų.

Paskolos bus naudojamos jau nuo sausio perskirstyti SGD terminalo kaštus iki 2044 metų ir iki 2025 metų įsigyti laivą-saugyklą. Pirmajai paskolai Seimas suteikė iki 134,15 mln. eurų valstybės garantiją, antrajai - iki 138,4 mln. eurų, nors pastarajai „Klaipėdos nafta“ prašė 20 mln. eurų daugiau, pro akis tai praslydo ir Energetikos ministerijai, ir Vyriausybei. Seimas nutarė, kad reikia leisti skolintis 20 mln. eurų mažiau - tiek, kiek, ekspertų paskaičiavimu, ir kainuoja laivas.


Parlamentaras „socdarbietis“ Artūras Skardžius ta proga priminė, kad buvęs „Klaipėdos naftos“ vadovas Rokas Masiulis su Bermuduose registruota įmone „Hoegh LNG Ltd.“ pasirašė sutartį, kurioje aiškiai nurodyta, už kokią kainą Lietuva laivą galės išpirkti, todėl bandymu pasiskolinti papildomus 20 mln. eurų ragina susidomėti prokurorus.

„Be abejo, energetinis nepriklausomumas yra pagrindinis mūsų prioritetas. Tačiau sutikite, kad tie, kurie susiję su tuo projektu, o ypač užsienio partneriai, sprendžia ne mūsų nepriklausomybės klausimą, o savo komercinius interesus. 56 mln. eurų kasmet mes mokame vien už laivo nuomą.


Kodėl buvo pasirinktas būtent šis kelias, jei dabar kalbame apie išsipirkimą? Kas prisiims atsakomybę, kad kadaise priėmėme sprendimą, kurį dabar norime keisti?

Galų gale mes valstybės garantiją norime suteikti paskolai iš Šiaurės investicijų banko. Kas yra šito banko steigėjai? Švedija, Suomija, Danija, Norvegija, Islandija.

Iš ko mes nuomojamės laivą? Iš Norvegijos.


Iš ko ėmėme paskolas nuomai? Iš skandinaviškų bankų. Iš ko dabar imsime paskolas? Vėl iš tų pačių skandinavų.


Mūsų projektas labiausiai naudingas skandinavų verslininkams“, - po Seimo pritarimo suteikti valstybės garantijas paskoloms Seime replikavo Povilas Urbšys.

Skaitykite: https://www.respublika.lt

2019 m. Gruodis mėn. 20 d., Penktadienis

Oponentai įžvelgia valstiečių klastą: Ačienės kandidatūra sukėlė didžiules aistras

Vida Ačienė

Valdančiajai „valstiečių“ frakcijai siūlant dvi kandidatūras į Seimo kanclerio pareigas, parlamentarai skepsio neslepia. Pasak jų, į šias pareigas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos (LVŽS) siūloma tos pačios frakcijos narė Vida Ačienė ne tik nepasižymi šioms pareigoms būtinomis kompetencijomis, tačiau prieštarauja ir „valstiečių“ deklaruotam pažadui, kad ne „partiniai bilietai“, bet profesionalumas bus pagrindinis imperatyvas užimant svarbias pareigas.


Lietuvos socialdemokratų partijos narys Algirdas Sysas teigia, kad „valstiečių“ sprendimas į kanclerius siūlyti V. Ačienę yra ganėtinai keistas.

„Labai nustebau, nes bent jau Seime ji, kaip parlamento narė, kuri aktyviai dalyvauja įvairiais klausimais, per daug nepasižymėjo. Keistas „valstiečių“ sprendimas, tuo labiau, kad reikia atsisakyti Seimo nario mandato norint dalyvauti tokiuose dalykuose“, – stebėjosi A. Sysas. „Galbūt čia šaudymas į ateitį, siekis užimti postus“, – retorinį klausimą kėlė politikas. Jo teigimu, kanclerio funkcija Seimo darbe yra labai svarbi, todėl ir šias pareigas užimantis asmuo turi turėti išskirtines savybes.

„Galbūt čia šaudymas į ateitį, siekis užimti postus“, – retorinį klausimą kėlė politikas.

 Jo teigimu, kanclerio funkcija Seimo darbe yra labai svarbi, todėl ir šias pareigas užimantis asmuo turi turėti išskirtines savybes.


Savo ruožtu mišriai Seimo grupei priklausantis Povilas Urbšys „valstiečių“ iniciatyvą apibendrino tiesiog kaip nusisukimą nuo anksčiau deklaruotų vertybių.

 „Nuo kanclerės darbo priklauso ir Seimo darbo kokybė. Juk tie darbuotojai padeda apsaugoti Seimą nuo nesąmoningų iniciatyvų. Tad paradoksas – tie, kurie kalbėjo, kad mums svarbiausia ne partiniai bilietai, bet žmonių kompetencijos ir vertybės, dabar deklaruotą nuostatą išduoda“, – akcentavo anksčiau „valstiečių“ frakcijai pats priklausęs parlamentaras.

Nuotr. K. Stankevičius

Skaitykite: https://www.delfi.lt

 

2019 m. Gruodis mėn. 19 d., Ketvirtadienis

Viešai bus transliuojami Seimo valdybos ir seniūnų sueigos posėdžiai

N20190906igphoto1900_0.jpguo kitų metų vasario 1 d. viešai bus transliuojami Seimo valdybos, seniūnų sueigos posėdžiai, ir jų įrašai bus skelbiami internete.
Tai nutarė Seimas, ketvirtadienį priėmęs Statuto pataisas. Už jas balsavo 77 Seimo nariai, prieš buvo 5, susilaikė 28 parlamentarai. Išimtis dėl transliacijų galios tik rengiant uždarus ar apklausos būdu rengiamus Seimo valdybos posėdžius. Tam, kad būtų techniškai pasirengta transliacijoms, Statuto pataisos įsigalios nuo kitų metų vasario 1 d. Svarstymo metu Seimo narys Povilas Urbšys siūlė įteisinti Seimo Etikos ir procedūrų bei Peticijų komisijų posėdžių transliacijas, tačiau tai reglamentuojantis Statuto straipsnis nebuvo priimtas.

I.Gelūno nuotr.
Skaitykite: https://kauno.diena.lt/

2019 m. Gruodis mėn. 19 d., Ketvirtadienis

Parlamentarai nori paslėpti rinkimų duomenis ir nedeklaruoti susitikimų: „Esam skundikų tauta“

Petras Gražulis Seimo posėdžio metuKetvirtadienį Seime turėjo būti sprendžiama, ar priimti įstatymus, pagal kuriuos praėjus dešimčiai metų po rinkimų nuo visuomenės būtų paslėpti duomenys apie rinkimuose dalyvavusius politikus. Po vešos kritikos Seimo nariai teigė, kad projektas iš ketvirtadienio Seimo darbotvarkės bus išbrauktas. Be to, buvo nuspręsta, kad politikai susitikimus su lobistais ir interesų grupėmis skelbs tik savo darboviečių interneto svetainėse, bet atsisakyta prievolės juos deklaruoti Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai.

„Valstietės“ Guodos Burokienės vadovaujamas Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas siūlo, kad didelė dalis rinkimuose dalyvavusių kandidatų duomenų visuomenei taptų nebeprieinama praėjus dešimčiai metų po rinkimų.

 Nuo visuomenės norima paslėpti kandidatų į Seimą, prezidentus, Europarlamentą, savivaldybių tarybas bei merus duomenis apie turtą, pajamas, privačius interesus. Šiam įstatymui tiek pateikimo, tiek svarstymo stadijose Seimas jau pritarė bendru sutarimu, be jokių diskusijų, visų partijų balsais. Liko tik vienas, paskutinis balsavimas.

Ketvirtadienį Seimas turėtų apsispręsti ir dėl lobistinės veiklos įstatymo, tačiau tai gali būti tik formalumas. Politikai galutiniu sprendimu praėjusią savaitę jau išbraukė iš įstatymo nuostatas, kurios juos įpareigotų deklaruoti savo susitikimus su lobistais ir interesų grupėmis Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai. Tai buvo padaryta daugiausia opozicijos balsais. Kaip balsavo Seimo nariai galite pamatyti čia.

Parlamentarai labiausiai priešinosi ir nepritarė vadinamam kryžminiam deklaravimui, kai išsamias deklaracijas apie susitikimus lobistinę veiklą prižiūrinčiai institucijai turi teikti tiek lobistai, tiek ir patys politikai. Vis dėlto, jei Seimas pritars, įstatyme atsiras nuostata, kad prezidentas, Seimo ir Vyriausybės nariai, viceministrai, Seimo, Vyriausybės ir ministerijų kancleriai, politinių partijų vadovai, merai, savivaldybių tarybų nariai, savivaldybių administracijų direktoriai ir jų pavaduotojai turėtų viešai nurodyti savo susitikimus su lobistais savo darboviečių interneto svetainėse.

Vienas aktyviausių kryžminio deklaravimo priešininkų buvo Seimo Mišrios frakcijos narys Povilas Urbšys. Jis teigė, kad viešumas yra svarbus, tačiau priėmus privalomą kryžminį deklaravimą būtų sudaryta tik skaidrumo regimybė ir iš anksto būtų susitariama, ką deklaruoti, o ko ne.

 „Jeigu norima paslėpti neskaidrumą, geriausiai naudoti kažkokį skaidrų pretekstą. Dar daugiau, atsiranda galimybė diskredituoti politikus. <...> Jūs žiniasklaidoje turėsite aiškinti, kad nesate kupranugariai“, – kalbėjo P.Urbšys.

Nuotr. Ž. Gedvilos

Skaitykite: https://www.15min.lt

2019 m. Gruodis mėn. 18 d., Trečiadienis

LRT Metų apdovanojimai: ant raudono kilimo suspindo eterio žvaigždės

pu.jpg

Antradienio vakarą stilingi ir puošnūs svečiai rinkosi į LRT „Metų apdovanojimų“ teikimo ceremoniją. Apdovanojimų laureatai visuomenei bus atskleisti tik Naujųjų metų naktį.
Gruodžio 17-osios vakarą įvyko iškilminga LRT „Metų apdovanojimų“ teikimų ceremonija. Antrą kartą organizuojamuose apdovanojimuose paskelbti dešimties nominacijų laureatai.
Raudonuoju kilimu taip pat žengė Rytis Zemkauskas, Gabriele Martirosian, Edita Mildažytė, Nerijus Cesiulis, Beata Nicholson, Gediminas Kirkilas, Algirdas Sysas, Remigijus Šimašius, Martynas Tyla ir Neringa Zeleniūtė, Julius Sabatauskas, Žygintas Pečiulis, Remigijus Žemaitaitis, Faina Kukliansky, Povilas Urbšys, Algis Ramanauskas-Greitai ir Lavija Šurnaitė, Gerūta Griniūtė ir Darius Užkuraitis, Eglė Daugėlaitė, Viktoras Diawara, Asta Stašaitytė, Dovilė Šakalienė ir kiti.
Renginyje paskelbti nominacijų „Metų nuomonė“, „Metų dialogas“, „Metų lygybė“, „Metų vizija“, „Metų pokytis“, „Metų aidas“, „Metų asmenybė“, „Metų populiariausias“, „Metų draugas“ ir „Metų pokštas“ nugalėtojai. Kas tapo LRT „Metų apdovanojimų“ laureatais, LRT televizijos žiūrovai sužinos šventinę Naujųjų metų naktį.
Skaitykite: https://www.15min.lt/

2019 m. Gruodis mėn. 17 d., Antradienis

Seimas priėmė kitų metų biudžetą: svarbiausi pokyčiai, kurie laukia

pokyciai.jpg

Po aršios diskusijos Seimo nariams galiausiai pavyko susitarti – kitų metų biudžetui po kelias valandas trukusių kivirčų ir pasitarimų pritarta. Tai reiškia, kad kitąmet laukia ne tik didesnės išmokos, bet ir nauji mokesčiai.

Už galutinį biudžeto projektą balsavo 85 Seimo nariai, prieš – 48, susilaikė 3 parlamentarai.

„Valstietis“ Valius Ąžuolas ragino palaikyti biudžeto projektą, atkreipdamas dėmesį, kad viskam, kam buvo prašoma, lėšų buvo rasta.

„Gerbiami kolegos, kiek buvo išsakyta baimių, nuogąstavimų, kad nebus rasti spendimai, finansai, (...) bet tie visi sprendimai rasti. Žinoma, visada norėtųsi daugiau, bet per trejus metus visoms sritims buvo didinama. (...) Taip ir su šiuo biudžetu bus didinama“, – kalbėjo V. Ąžuolas.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis siūlė Skirti Kultūros ministerijai 100 tūkst. eurų iniciatyvos „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ palaikymui ir vystymui. Vyriausybė pasiūlymą pakoregavo ir siūlė skirti mažesnę sumą – 80 tūkst. eurų.

Povilas Urbšys kritikavo, kad toks pasiūlymas rodo, kad sisteminės kultūros sektoriaus problemos nėra sprendžiamos.

„Ir ko verta tauta, jeigu jai reikia skirti 80 tūkst. už savo tautinės giesmės giedojimą?“ – savo pasisakymą apibendrino P. Urbšys.

Už šį pasiūlymą pasisakė 84 Seimo nariai, prieš – 7, susilaikė 9 parlamentarai.

Skaitykite: https://www.lrt.lt/

2019 m. Gruodis mėn. 17 d., Antradienis

Priimtas kitų metų biudžetas

photo_1452783.jpgSeimas antradienį galutinai pritarė kitų metų valstybės biudžetui.

Po priėmimo už kitų metų biudžeto projektą balsavo 85 parlamentarai, prieš – 48, susilaikė – 3. Seimo nariai prieš priimant biudžetą buvo pateikę 76 pasiūlymus.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Valius Ąžuolas teigė, kad jautrios socialinės grupės pajus kitų metų biudžeto naudas.

„Kiek buvo išsakyta baimių, nuogąstavimų, kad nebus rasti sprendimai, nebus rasti finansai švietimui, kultūros darbuotojams, kitiems, bet visi sprendimai rasti. Žinoma, visada norėtųsi daugiau, bet per tris metus visoms sritims buvo didinami tiek atlyginimai, tiek įvairios socialinės išmokos, taip ir su šiuo biudžetu, socialinės grupės tikrai pajus didėjimą“, – Seimo posėdyje sakė V. Ąžuolas.

Seimo nario Povilo Urbšio teigimu, biudžetas yra skirtas tenkinti kasdienius poreikius.

„Ar šis biudžetas strateginis, ar tik kasdienių poreikių tenkinimas? Man atrodo, tai daugiau kasdienių poreikių tenkinimo biudžetas. Bet vis dėlto – geriau tai negu nieko“, – sakė P. Urbšys.

Seimas pritarė Prezidentūros siūlymui didinti senjorų pensijas nuo ateinančių metų sausio 1 d. Bazinės pensijos indeksavimui papildomai skiriama 31,8 mln. eurų. Bendrai vidutinė senatvės pensija kitais metais didės 30 eurų (nuo 345 iki 375 eurų), o vidutinė pensija su būtinuoju stažu – 32,5 euro (nuo 364,5 iki 397 eurų).

Taip pat pritarta Seimo narių siūlymui išmokoms vaikams mokėti. Vaiko pinigai padidės 10 eurų (nuo 50 iki 60 eurų), o vaiko pinigai neįgaliems, gausių ir nepasiturinčių šeimų – 20 eurų (nuo 20 iki 40 eurų). Tam papildomai skiriama 40 mln. eurų, pranešė Finansų ministerija.

Taip pat pritarta nemokamam aukštojo mokslo bakalauro studijų finansavimui. Tam 2020 m. skiriama 4 mln. eurų. Dar 1 mln. eurų skiriama kolektyvinės sutarties įsipareigojimų vykdymui užtikrinti ir finansinėms paskatoms, siekiant optimizuoti valstybinių ir savivaldybių mokyklų mokytojų, dirbančių pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo programas, skaičių, sukurti. 

ELTA nuotr.

Skaitykite: http://kmintys.lt/

2019 m. Gruodis mėn. 15 d., Sekmadienis

Už lietuvių kalbą - pašalinti iš mokyklos

photo_for_homepage_1_36143127.jpgVieno Lietuvos diplomato sūnus ir kitas berniukas už tai, kad ketvirtadienį per pertrauką mokykloje kalbėjosi ne prancūziškai, o lietuviškai, buvo palikti po pamokų. Protestuodami jie nupiešė ironišką plakatą, kuriuo aukštino prancūzų kalbą ir niekino lietuvių. Už tai abu pašalinti iš mokyklos. Ir visa tai vyko ne kokioje nors diktatoriškoje valstybėje, o Lietuvoje. Konkrečiau - Vilniaus tarptautiniame prancūzų licėjuje.

Diplomatas į feisbuką įdėjo plakato, kurį kartu su draugu nupiešė jo sūnus, nuotrauką.
„Už tai jį šiandien (ketvirtadienį, - aut. past.) pašalino iš pamokų iki antradienio. Plakatas skelbia (gera prancūzų kalba), kad prancūzų kalba yra meilės, aristokratijos, revoliucijos ir Tėvynės kalba, o lietuvių kalba yra valstiečių ir valkatų kalba. Nekalbėkite ja - skelbia plakatas.
Paaiškinsiu - tai ironiškas vaikų protestas prieš tai, kad kelis juos paliko po pamokų už tai, jog per pertrauką kalbėjo lietuviškai. Suprantu prancūzų mokyklą - reikia tokių taisyklių, nes dauguma vaikų lietuvakalbiai ar rusakalbiai, ir kitaip būtų bardakas. Bet reikia kitokių priemonių nei šalinimas iš pamokų.
Didžiuojuosi savo sūnumi ir jo protestu. Ir čia kaip tik prancūzų mokyklos didžiausias pasiekimas - kad ji išmokė vaikus taip išreikšti savo nepasitenkinimą. Tikrai prancūziška protesto dvasia“, - rašo diplomatas.

Šiuo įrašu su „Vakaro žiniomis“ pasidalino parlamentaras Povilas Urbšys, kuris prisipažino buvęs šokiruotas.
Tai labai keistai atrodo, nes valstybinė kalba Lietuvoje yra lietuvių kalba. Nesvarbu, kad licėjuje pagrindinė kalba yra prancūzų, jame vis tiek turi galioti Lietuvos Respublikos įstatymai. O dabar atrodo, kad tai - valstybė valstybėje, kurioje Lietuvos įstatymai negalioja. Keista, kai už gimtosios kalbos vartojimą moksleiviai baudžiami taip griežtai, o už protesto prieš bausmes pareiškimą - netgi pašalinami iš mokyklos. Juo labiau kad ši mokykla, kad ir privati, naudojasi Lietuvos biudžeto lėšomis“, - pastebėjo P.Urbšys.

Skaitykite: https://www.respublika.lt

2019 m. Gruodis mėn. 13 d., Penktadienis

Skambina pavojaus varpais – paslapties šydu Seimas gali grįžti į Viduramžius

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Skambina pavojaus varpais – paslapties šydu Seimas gali grįžti į Viduramžiu“Ketvirtadienį Seimas nepriėmė galutinio sprendimo dėl parlamentaro Povilo Urbšio pasiūlymo neviešinti Seimo narių darbotvarkių, o suteikti politikams patiems pasirinkti viešinimo formą. Valdančiųjų ir opozicijos pagalba balsavimas neįvyko, parlamentarai ištraukė balsavimo korteles, todėl dar kartą teks dėl to balsuoti. Šis prieštaringai vertinamas pakeitimas net vadinamas grįžimu į viduramžius.
P. Urbšys, registruodamas šį pakeitimą siūlo susitikimus su lobistais deklaruojančiam asmeniui pačiam nuspręsti dėl viešinimo priemonės, neapsiriboti tik darbotvarkėmis. Pats P. Urbšys DELFI pasakojo, kad po Seimo Valstybės ir savivaldybių valdymo komiteto posėdžio, parlamentarams buvo pristatytas pasiūlymas, kurios leistų pasirinkti viešinimo formą pačiam. „Komitetas pritarė pagrindinei nuostatai, kad turi būti viešinami politikų ir jų pasitikėjimo asmenų santykiai su lobistais, pasirenkant patiems tą formą, bet laikantis įstatymo nuostatų. Nes dabar dirbtiniu būdu, kai norima įrašyti, kad privalomos darbotvarkės, teisininkai pastebi, kad tai nėra tik Lobizmo įstatymo kompetencija“, – kalbėjo P. Urbšys.
Jis priminė, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis Seimo puslapyje prieinamoje darbotvarkėje praėjusį ketvirtadienį įrašė, kad dalyvaus Seimo posėdyje. Tačiau Seime nepasirodė. „Įrašymas į darbotvarkę neįpareigoja dalyvauti posėdyje“, – kalbėjo parlamentaras.„Registruotos R. Karbauskio pataisos, kurios yra susijusios su privalomu darbotvarkių registravimu nepavadinčiau kitaip, nei dirbtinio skaidrumo konvulsijos“, – vertino jis.

J.Elinsko nuotr.
Skaitykite: https://www.delfi.lt/

<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sekantis > Pabaiga >>
Puslapis 3 iš 157