Straipsniai

2019 m. Gruodis mėn. 13 d., Penktadienis

Seime skinasi kelią savivaldybių vidaus sandorių liberalizavimas

Seime skinasi kelią savivaldybių vidaus sandorių liberalizavimas

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas pritarė savivaldybių vidaus sandorių liberalizavimui, nors pats Seimas užpernai buvo juos sugriežtinęs.

Komitetas penktadienį pritarė Vyriausybės siūlymui Vietos savivaldos įstatyme įtvirtinti paslaugų, kurias savivaldybė gali pavesti savo įmonėms, sąrašą. Iki šiol siūlyta, kad tai būtų įrašyta Viešųjų pirkimų įstatyme.

Siūloma savivaldybėms leisti sudaryti vidaus sandorius vandens ar šilumos tiekimo, nuotekų ir atliekų tvarkymo, keleivių vežimo, teritorijų ir gatvių priežiūros srityse, taip pat – teikiant maitinimo paslaugas ugdymo, globos arba sveikatos priežiūros įstaigose.

Vidaus sandoriai būtų galimi, jeigu teikiant viešąsias paslaugas būtų naudojamas savivaldybių ar jų įmonių nekilnojamasis turtas ir kita įmonė negalėtų teikti paslaugų savo patalpose.

Savivaldybės vidaus sandorius taip pat galėtų sudaryti leidus Konkurencijos tarybai. Komiteto narys Povilas Urbšys sako, kad privačios įmonės suinteresuotos siekti pelno.

„Kai suabsoliutinamas komercinis interesas, nukenčia vartotojas“, – teigė jis.

Valdantieji pasiūlymą liberalizuoti savivaldybių vidaus sandorius pateikė nepaisydami Specialiųjų tyrimų tarnybos, Konkurencijos bei Viešųjų pirkimų tarybų bei Valstybės kontrolės ir kitų institucijų raginimų jų visiškai atsisakyti.

Nuotr. Delfi.lt montažas

Skaitykite: https://www.delfi.lt

2019 m. Gruodis mėn. 12 d., Ketvirtadienis

Į kariuomenę šauks jaunesnius – Seimas sumažino šauktinių amžių

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Į kariuomenę šauks jaunesnius – Seimas sumažino šauktinių amžių“Seimas nusprendė pajauninti šauktinių amžių. Politikai taip nori kuo mažiau trikdyti potencialių karių gyvenimą, kad į karo tarnybą pašauktiems vaikinams nereikėtų palikti šeimų, darbo vietų, susikurtų verslų. Taip pat seimūnai nusprendė apriboti karių savanorių veiklą politinėje erdvėje.

Už karo prievolininkų amžiaus trumpinimą balsavo 88 Seimo nariai, vienas parlamentaras susilaikė. Pagal siūlomus Karo prievolės įstatymo pakeitimus, į privalomąją pradinę karo tarnybą būtų kviečiami jaunuoliai nuo 18 iki 23 metų. Dabar įstatymas numato, kad šaukimo atlikti privalomąją tarnybą gali sulaukti jaunuoliai nuo 19 iki 26 metų.

Mišriai Seimo narių grupei atstovaujantis Povilas Urbšys siūlė sumažinti šauktinių amžių ir į kariuomenę šaukti nuo 18 iki 21 metų jaunuolius. Jo teigimu, šiame amžiaus tarpsnyje mažiau negalinčių tarnauti dėl sveikatos problemų ir mažiau tų, kurie tarnyboje patiria sužalojimus. „Nedaryti jaunuoliams iliuzijų, tau reikės tarnauti. Baigsi mokslus ir eisi atlikti pareigą tėvynei“, – kalbėjo politikas.

P. Urbšio tvirtinimu, šiandien mokyklose blogai yra ir sportiniu, ir su kariniu paruošimu. Valstietis Jonas Jarutis teigė, kad dar labiau sumažinta šaukiamųjų imtis nepatenkins reikalingų šauktinių poreikio. Seimo nariai šiam siūlymui nepritarė.
Skaitykite: https://www.tv3.lt/

Nuotr. srž. Arno Čemerkos

2019 m. Gruodis mėn. 12 d., Ketvirtadienis

A. Širinskienės vadovaujama tyrimo komisija dirbs iki kitų metų balandžio

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „A. Širinskienės vadovaujama tyrimo komisija dirbs iki kitų metų balandžio“Seimas iki kitų metų balandžio 30 d. pratęsė parlamentarės Agnės Širinskienės vadovaujamos galimą neteisėtą įtaką ir poveikį Lietuvos politikams tiriančios Seimo laikinosios komisijos darbą. Už tokį nutarimo projektą ketvirtadienį balsavo 61 Seimo narys, prieš buvo 30, susilaikė 6 parlamentarai.
Kritikuodamas komisijos darbo pratęsimą parlamentaras Povilas Urbšys sakė, kad taip yra tenkinama komisijos pirmininkės A. Širinskienės „keršto aistra“.
Tai yra nebe pirmas šios komisijos darbo pratęsimas. Seimas buvo įpareigojęs komisiją tyrimą baigti iki šių metų gegužės 1 d., bet jos darbas buvo pratęstas iki šių metų gruodžio 15 d. Tyrimo komisijoje dirba 12 įvairioms frakcijoms atstovaujančių Seimo narių, turinčių teisę dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija. Komisija tiria suinteresuotų asmenų ar jų grupių galimai darytą neteisėtą įtaką ir poveikį šalies politiniams procesams, rinkimų eigai, parlamentinių koalicijų formavimui, parlamentinių frakcijų, atskirų politikų darbui, partijų ir visuomeninių judėjimų veiklai ir finansavimui. Komisija taip pat turi ištirti suinteresuotų asmenų galimai darytą neteisėtą įtaką ir poveikį teisėkūros procesui. 
Skaitykite: https://kauno.diena.lt/

M.Ambrazo nuotr.

2019 m. Gruodis mėn. 11 d., Trečiadienis

Seimui praplėtus duris – žvilgsnis į V. Pranckietį: valdantieji turėtų paploti per petį

V. Pranckietis aiškino, kad priimant įstatymus registruotis yra jo pareiga: „Aš turiu savo nuomonę ir ją reiškiu. Ir ją reiškiu balsuodamas, o ne bėgdamas nuo balsavimo.“

Seimui pagaliau šiaip ne taip pavyko peršokti dar vieną barjerą ir žemyn paslinkti rinkimų į parlamentą kartelę. Už tai valdantieji turėtų per petį paploti ir Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui.

Praėjusią savaitę valdantieji pritarė įstatymo pataisoms, numatančioms, kad į Seimą galėtų patekti partijos, surinkusios ne 5, o 3 proc. rinkėjų balsų, o koalicijos – ne 7, o 5 proc. Bet priimti galutinio sprendimo tada nepavyko, nes balsavimą boikotavo opozicijos atstovai.

Tokios pat taktikos opozicija mėgino laikytis ir antradienį, bet jos planą sugriovė balsavime užsiregistravę V.Pranckietis ir Mišrios Seimo narių grupės atstovai Rimantas Dagys bei Povilas Urbšys.

Paskelbus balsavimą antradienį užsiregistravo minimalus būtinas parlamentarų skaičius – 71, ir tai leido valdantiesiems įgyvendinti savo sumanymą.

Už kartelės mažinimą balsavus 60 Seimo narių, vienam – prieš, 8 susilaikius (tarp jų – V.Pranckiečiui), o dviem nebalsavus pataisa buvo priimta ir dabar keliaus ant prezidento Gitano Nausėdos stalo.

„V.Pranckietis praleido galimybę. Deja, jis registravosi. Gal taip siekia Ramūno Karbauskio indulgencijos“, – po balsavimo pyko opozicijos lyderis socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Bet Seimo pirmininkas aiškino, kad priimant įstatymus registruotis yra jo pareiga: „Aš turiu savo nuomonę ir ją reiškiu. Ir ją reiškiu balsuodamas, o ne bėgdamas nuo balsavimo.“

Anot politiko, 4 proc. kartelei, kurią pasiūlė Liberalų sąjūdis, jis būtų pritaręs, „nes yra partijų, kurios nuolat stovi ties ta riba ir jos neperžengia, manau, tai būtų pagalba mažesnėms partijoms“.

Bet už 3 proc. kartelę kartu su valdančiaisiais balsavęs P.Urbšys mano, kad tokie V.Pranckiečio išvedžiojimai nėra nei nuoširdūs, nei įtikinami.

„Nesvarbu, ar balsavo už, ar prieš, bet visi turėjo savo išskaičiavimą. Balsavusieji už kartelės mažinimą savo politinę ateitį greičiausiai sieja su naujais politiniais dariniais, tai suteikia vilties ją peršokti ir patekti į Seimą.

Apie naujo politinio darinio kūrimą, kaip alternatyvą dabar įsigalėjusiam tiesioginiam R.Karbauskio valdymui, ne kartą kalbėjo ir pats V.Pranckietis. Manau, kad šiuo atveju Seimo pirmininkas gal ne tiek pagelbėjo R.Karbauskiui, kiek balsavo tikėdamasis, kad tokiu būdu kaip nors gali prisidėti prie naujo politinio darinio atsiradimo, kuris galbūt dar labiau fragmentuotų valstiečių rinkėją“, – „Lietuvos rytui“ sakė P.Urbšys.

Nuotr. J. Stacevičiaus

Skaitykite: https://www.lrytas.lt

2019 m. Gruodis mėn. 10 d., Antradienis

Balsavimą dėl kartelės išgelbėjęs Pranckietis teigia nepritariąs 3 proc. barjerui

 Seimas antradienį grįžo prie žemesnės kartelės parlamento rinkimams.

Seimas antradienį grįžo prie žemesnės kartelės parlamento rinkimams. Po greito balsavimo politikai pritarė rinkimų kartelės nuleidimui iki 3 procentų partijoms ir 5 procentų koalicijoms. Šis įstatymas įsigalios jau nuo kitų metų ir bus taikomas 2020 metų Seimo rinkimuose.

Galutiniame balsavime antradienį registravosi minimalus priėmimui reikalingas parlamentarų skaičius – 71. Už Seimo rinkimų pataisą balsavo 60 Seimo narių, prieš buvo vienas, susilaikė aštuoni parlamentarai.

Pataisa priimta valdančiųjų „valstiečių“, „socialdarbiečių“, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos narių bei frakcijos „Lietuvos gerovei“ atstovų balsais. Palaikė ir keli Seimo narių mišrios grupės atstovai. Opoziciniai konservatoriai, liberalai, socialdemokratai balsavime nedalyvavo.

Praėjusią savaitę Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Remigijus Žemaitaitis aiškino, kad tokie valdančiosios daugumos pasiūlymai kelia juoką.

 „Įstatymo projektą įvardinčiau taip – tai „politinių dinozaurų“ išgelbėjimo įstatymas. Kaip būna nykstančios rūšys, tai taip „politikos dinozaurai“ pabandė išsisaugoti sau vietą Seime“, – sakė R.Žemaitaitis.

Povilas Urbšys teigė, kad priėmus tokį valdančiųjų siūlomą įstatymą nukentėtų ir patys valstiečiai.

 „Šis įstatymas labiausiai kenksmingas bus valstiečiams. Jūs laimėjote todėl, kad peržengėte tuos 5 proc. ir buvote alternatyva tradicinėms partijoms. Jei susmulkės politinės jėgos – tai nukentėsite būtent jūs. Žmonės nusivyle politika, nes jie patiria tą stagnaciją politikoje. Nors jie renka, bet iš esmės niekas nesikeičia“, – teigė P.Urbšys.

Nuotr. lrytas.lt koliažas

Skaitykite: https://www.lrytas.lt

2019 m. Gruodis mėn. 06 d., Penktadienis

Seimas nesutinka steigti šeimos atašė Lietuvos ambasadose

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Seimas nesutinka steigti šeimos atašė Lietuvos ambasadose“"Seimas nepritarė siūlymui steigti šeimos atašė etatus Lietuvos ambasadose šalyse, kuriose gyvena gausios mūsų piliečių bendruomenės. Parlamentarai taip pat nesutinka, kad Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba būtų išskaidyta į dvi atskiras institucijas. Tokie siūlymai buvo suformuluoti rezoliucijos projekte „Dėl vaikų, Lietuvos Respublikos piliečių, apsaugos ir jų teisių užtikrinimo“, kurį ketvirtadienį Seimui pateikė parlamentaras Mindaugas Puidokas. Už projektą balsavo tik 14 Seimo narių, 3 buvo prieš, susilaikė 37 parlamentarai.

Rezoliucijos projekte Seimas, siekdamas užtikrinti geriausią pagalbą į krizinę situaciją patekusiems Lietuvos piliečiams ir jų vaikams, ketino paraginti Respublikos prezidentą, Vyriausybę ir Užsienio reikalų ministeriją daugiau dėmesio skirti Lietuvos Respublikos piliečių šeimoms, auginančioms vaikus užsienio valstybėse, didinti konsulinės pagalbos šioms šeimoms efektyvumą ir kokybę. Rezoliucijos projekte šalies valdžia raginama teikti ratifikuoti Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos priimtą trečiąjį papildomą Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos protokolą dėl skundų procedūros, kuris suteiktų teisę vaikui ar kitiems asmenims kreiptis į Jungtinių Tautų Vaiko teisių komitetą dėl pažeistų vaiko teisių. Šį protokolą 2015 m. rugsėjo 30 d. pasirašė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
Seimui buvo siūloma priimti rezoliuciją, atsižvelgiant į tai, kad 2019 metais minimos 60-osios Vaiko teisių deklaracijos (1959 m. lapkričio 20 d.), 30-osios Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos (1989 m. lapkričio 20 d.) metinės. Tarp rezoliucijos projekto autorių yra Seimo nariai Mindaugas Puidokas, Algirdas Butkevičius, Vytautas Kamblevičius, Rimas Andrikis, Valentinas Bukauskas, Stasys Tumėnas, Arūnas Gumuliauskas, Povilas Urbšys, Vanda Kravčionok, Rimantas Sinkevičius, Antanas Vinkus, Andrius Mazuronis ir kiti. 

P.Peleckio nuotr.
Skaitykite: https://www.diena.lt/

2019 m. Gruodis mėn. 06 d., Penktadienis

R. Karbauskiui 50-mečio proga Seimo nariai negailėjo vaizdingų linkėjimų: siūlė išgerti ir „būti paprastesniam“

Seimo nariai negailėjo vaizdingų sveikinimų 50-metį švenčiančiam Ramūnui Karbauskiui.

Politinės brandos, žaidimų tik prie šaškių lentos, įsiklausymo į opoziciją, stiprybės suvaldyti koaliciją, nuveiktų darbų apsvarstymo ir net vyno taurės ar alaus bokalo pakėlimo jubiliejaus proga – tokius linkėjimus Seimo nariai siuntė parlamento rūmuose nepasirodžiusiam 50-metį šiandien švenčiantis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderiui Ramūnui Karbauskiui, kuris ketvirtadienį švenčia 50 metų jubiliejų.

Portalas lrytas.lt pasidomėjo, ko skirtingų frakcijų nariai palinkėtų sveikinimų lavinos Seime nenorėjusiam sulaukti, todėl darbe nepasirodžiusiam R.Karbauskiui.

Mišrios parlamentarų grupės narys Povilas Urbšys R.Karbauskiui linkėjo sugrįžti į realybę.

„Labai trumpai – sugrįžti į realybę ir nebegyventi savo įsivaizdavime. Matyti, kad žmogus yra tarsi apkvaitęs nuo valdžios, nors pats daug kalba apie tai, kad reikia kovoti su priklausomybe nuo alkoholio, kavos...

Žmogus dabar yra nuolatinėse daugiadienėse. Jis nebegeba suvokti realybės. Todėl jam palinkėčiau vis dėlto vienaip ar kitaip pabandyti sugrįžti į realybę ir išdrįsti pasižiūrėti į realybės veidrodį, ir pamatyti tikrą vaizdą, o ne įsivaizduojamą“, – kalbėjo jis.

Nuotr. lrytas.lt montažas

Skaitykite:https://www.lrytas.lt

2019 m. Gruodis mėn. 05 d., Ketvirtadienis

Opozicija boikotavo iniciatyvą kartelę į Seimą leisti žemyn: nepritaria ir keli valdantieji

Seimo posėdis

Ketvirtadienį Seimas turėjo priimti galutinį sprendimą dėl lengvesnių sąlygų, partijoms ir koalicijoms dirbti Seime, tačiau balsuojant dėl šio klausimo registravosi per mažai parlamentarų. Sprendimo priėmimas atidėtas.

Dabar partijos į mandatus parlamente pretenduoja, kai daugiamandatėje apygardoje sulaukia 5 proc. rinkėjų palaikymo, koalicijos – 7 proc.
Parlamentarai svarstymo procedūros metu tokioms pataisoms pritarė, tačiau Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetą pasiekė valdančiųjų „valstiečių“ Naglio Puteikio ir frakcijos pirmininko Ramūno Karbauskio iniciatyva. Politikai paragino leisti karteles dar žemiau – partijoms iki 3 proc., o koalicijoms – iki 5 proc.

Tokį siūlymą Seimas anksčiau atmetė. Jam nepritarė ir minėtasis komitetas, bet dabar jo narių dauguma persigalvojo ir „valstiečių“ siūlymui uždegė žalią šviesą.

Seimas siūlymui nustatyti 3 ir 5 proc. karteles taip pat reiškė palaikymą, tačiau galutinio sprendimo nepriėmė, nes šįkart balsavime registravosi tik 64 Seimo nariai. Kad įstatymas būtų priimtas, reikia, kad registruotųsi ne mažiau kaip 71 parlamentaras.

„Mes visi turime pripažinti, kad šitas įstatymo pakeitimas yra inicijuotas iš politinio išskaičiavimo. Demokratija čia galbūt naudojama kaip figos lapelis“, – teigė Mišrios Seimo narių grupės narys Povilas Urbšys, bet pridūrė, kad dalies gyventojų, dalyvavusių rinkimuose, balsai Seime neatsispindi.

„Neišgaruoja šitie balsai. Šitie balsai po to išskaičiuojami, kai reikia dalintis mandatus. Man atrodo, kad kartelės sumažinimas labiau įprasmina ir įtikina dėl dalyvavimo balsuoti“, – aiškino P.Urbšys.

Jo įsitikinimu, mažesnė kartelė padės Seimui atsinaujinti: „Jeigu kalbame apie politinių partijų atsinaujinimą, reikalingas tas skersvėjis. Be abejo, galbūt tas skersvėjis ir mane išpūs iš Seimo.“

Nuotr. L. Balandžio

Skaitykite: https://www.15min.lt

2019 m. Gruodis mėn. 04 d., Trečiadienis

Interpeliacijos Narkevičiui nebus: Seime brandinamas planas, kaip padėti Nausėdai

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Interpeliacijos Narkevičiui nebus: Seime brandinamas planas, kaip padėti“"Praėjusią savaitę Lietuvos Laisvės partijos pirmininkė Seimo narė Aušrinė Armonaitė paskelbė, kad inicijuoja interpeliacijos procesą į daugelį skandalingų istorijų įsivėlusiam susisiekimo ministrui Jaroslavui Narkevičiui.
Kad ir kaip gerai ši mintis skambėtų, tačiau palaikymo buvo sulaukta nedaug, parašus kol kas padėjo tik 10 parlamentarų, opozicija šios minties nepalaiko. Povilo Ubršio teigimu, opozicija nenori užlipti ant kojos prezidentui Gitanui Nausėdai.Praėjusią savaitę opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS–LKD) partijos prezidiumo posėdyje nusprendė, kad taip pat nepalaikys interpeliacijos proceso.
Mišrios Seimo narių grupės narys Povilas Urbšys, kad opozicijos gretose pasisekimo ši mintis galėjo nesulaukti dėl dviejų priežasčių. Pirmoji, kad kitos frakcijos Seime galėjo suprasti, kad taip bandoma tik „pasididinti dividendus“. O kita priežastis – bandymas neužlipti ant kojos prezidentui.„Žiūrint į galutinį rezultatą, tai be abejo, neužteks (balsų, aut. p.) skaičiaus. Daugeliu atvejų, kai opozicija inicijuoja interpeliaciją, ji žino, kad jos baigtis yra ne jų naudai. Bet tai yra priemonė atkreipti dėmesį į valdančiųjų trūkumus, paeskaluoti tam tikrą politinę temą. Dabar yra taip, kad ar tai buvo apgalvota, ar ne, bet žiūrint į perspektyvą, tai kaip atrodytų, jei būtų interpeliacija, o lygiagrečiai prezidentas dar išreiškia nepasitikėjimą“, - kalbėjo P. Urbšys. Pridurdamas, kad nepavykusi interpeliacija Seime apribotų galimybę „prezidento galimybes politiniam manevrams“.
Skaitykite: https://www.delfi.lt/

J.Elinsko nuotr.

2019 m. Gruodis mėn. 04 d., Trečiadienis

Seime – juokeliai apie Lietuvos futbolą, bet šaipytis iš sirgalių politikai nedrįso

Protesto akciją „Liks banai – neliks mūsų“ šalies futbolo stadionuose ir krepšinio arenose vykdę sirgaliai pasiekė tarpinę pergalę. Seimas ratifikavo Europos Tarybos konvenciją dėl integruoto požiūrio į saugumą, apsaugą ir paslaugas per futbolo rungtynes ir kitus sporto renginius, tačiau sudvejojo dėl ją įgyvendinančių teisės aktų.
Antradienį parlamentas be didesnių diskusijų pritarė veiksmingą smurto sporto renginių metu atgrasymą skatinančiai konvencijai, nors kai kuriais Seimo nariams ji sukėlė kreivų šypsenų.

„Konvenciją ne per geriausiai žinau, bet žinau, kad Lietuvoje futbolo beveik nėra. Paskutinis mačas buvo 11:1 Portugalijos naudai (praėjusį rudenį Lietuvos rinktinė dusyk nusileido Europos čempionams 1:5 ir 0:6 – DELFI). Todėl susilaikysiu, nes Lietuvoje nėra ne tik futbolo, bet nėra ir dėl ko muštis“, – prieš balsavimą ironizavo liberalas Kęstutis Glaveckas.

Vis dėlto parlamentarai surimtėjo, kuomet prireikė apsispręsti dėl konvenciją lydinčių Administracinių nusižengimų kodekso pataisų.

 Konvencijoje akcentuojama, jog sankcijos turėtų būti taikomos ir asmenims, nusikaltusiems sporto renginiuose užsienyje. Todėl kodeksą buvo numatyta papildyti galimybe uždrausti nusižengusiems sirgaliams lankytis sporto renginiuose ne tik Lietuvoje, bet ir kitose valstybėse.

Tačiau abejonių Seimo posėdžių salėje kilo dėl to, jog pagal dabar galiojantį įstatymą tokią administracinio poveikio priemonę skiria ne teismas, o policija.

„Pritarčiau, kad tokiais atvejais turi spręsti teismas, nes kalbame apie tam tikrą laisvės apribojimą. Nereikėtų pareigūnams suteikti perteklinių galimybių piktnaudžiauti savo galiomis“, – svarstė buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos viršininkas Povilas Urbšys.

Nuotr. Delfi montažas

Nuotr. https://www.delfi.lt

<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sekantis > Pabaiga >>
Puslapis 4 iš 157